Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

РИЗНИЦАТА НА ИМОТ НА МЕРИЛИН МОНРО ОДИ НА АУКЦИЈА…

Колекцијата вклучува и професионални и лични предмети, а некои се очекува да чинат и до 100.000 долари.

Мажите, но и аукциските куќи „преферираат русокоси“. Барем тоа можете да го помислите кога ќе слушнете дека Julien’s Auctions и TMC се подготвуваат да продадат колекција од лични и професионални предмети од Мерлин Монро.

Следниот месец, аукцијата „Холивудски легенди“ на Џулиен ќе понуди цела палета на предмети за Мерлин Монро, вклучувајќи филмски костими, долна облека, накит, фотографии, рачно напишани белешки и друго.

„Мерилин Монро живее вечно како суштинска холивудска легенда чие историско и културно влијание ќе продолжи да се слави во следниот милениум и понатаму“, изјави Мартин Нолан, извршен директор на аукциската куќа. „Auctions на Julien’s и TCM имаат чест да ја претстават оваа гламурозна и лична колекција од над 100 предмети, која вклучува широк спектар на артефакти од нејзините филмски улоги и нејзините лични предмети кои сликаат интимен портрет на нејзиниот живот и страст“.

Некои од најважните моменти на аукцискиот блок вклучуваат пар светки и цвеќиња што Монро и Џејн Расел ги носеа во Gentlemen Prefer Blonde (се очекува да чини од 80.000 до 100.000 долари) и блескав фустан што Монро го носеше во мјузиклот. На лична страна, белешката што Монро ја напиша во 1955 година се очекува да донесе од 3.000 до 5.000 долари, додека црниот градник што го носи актерката најверојатно ќе се продаде за 1.000 до 2.000 долари.

Други предмети кои би можеле да бидат интересни за колекционерите се пар чевли од легендарната актерка, договор потпишан од нејзината лична АФТРА картичка со потврда за заостанати долгови и парични казни.

Аукцијата „Холивудски легенди“, која ќе се одржи од 15 до 17 јули во Беверли Хилс, ќе опфати повеќе од 1.400 предмети од некои од најголемите имиња во бизнисот, меѓу кои Одри Хепберн и Елизабет Тејлор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement