Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Рекордна цена од 10 милиони долари за виолината на Гуарнери

Вековниот стар жичан инструмент, кој ќе се најде на чеканот на аукцијата Агутес овој јуни, е означен како „Леонардо да Винчи за виолини“ поради неговата прецизна изработка.

По потекло од Кремона, околу 1736 година, виолината со јаворова основа била рачно изработена од угледниот италијански лотариец Џузепе Гуарнери на врвот на неговата кариера. И не само тоа, инструментот е во рацете на францускиот виртуоз Режис Паскје во последните 20 години и го придружувал во најценетите светски концертни сали.

„Има многу виолини, но оваа е како да продавате слика од Рембрант или дури и Леонардо да Винчи“, изјави Софи Перин од аукциската куќа Агутес. (Aguttes)

Навистина, Гуарнери се смета за најголем продуцент на виолина на сите времиња, заедно со Антонио Страдивари. Неговите гудачки креации се направени по највисоки стандарди и денес се синоним за квалитет и долговечност во светот на класичната музика и се неверојатно ретки. Гуарнери за време на својот живот направил само 150 виолини, што ги прави особено пожелни меѓу колекционерите. Всушност, од аукциската куќа Агутес велат дека ниту една виолина на Гуарнери „Del Gesu“ не се појавила на аукцијата повеќе од една деценија.

Како што можете да очекувате, инструмент од 18 век нема да биде евтин. Виолината, која ќе биде продадена на аукција во близина на Париз на 3 јуни, има проценета основна цена од 4,2 до 4,8 милиони долари. Сепак, од аукциската куќа веруваат дека виолината би можела да достигне цена од 10 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement