Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Прстен со повеќе од 7.000 дијаманти

Кога ретка, легендарна билка од индиската митологија се претвори во волшебна креација на накит, подготвени сме за нешто прекрасно.

Навистина – нема ништо подобро од „The Divine – 7801 Brahma Vajra Kamalam”. Станува збор за креација на Коти Сриканта, сопственикот на Дијамантската продавница од Чандубај, која штотуку стигна до Гинисовата книга на рекорди, како прстен со најмногу дијаманти. Вкупно 7.801 скапоцен камен беа искористени за создавање на овој прстен, кој вчера дебитираше во нивната златарница. Не мора да го потенцираме фактот дека во никој случај не било лесно да се создаде такво извонредно парче накит.

Прстенот носи илјадници светкави дијаманти, а се произведува од септември 2018 година. На прстенот има вкупно шест слоја – пет се карактеризираат со ливчиња со дијамантски тротоари, додека последниот слој доби шест ливчиња со три мониста во неговиот центар.

Коти Срикант, творецот на овој прстен, рече: „Јас сум почестен и благодарен на Гинисовата книга на рекорди за препознавањето на мојата страст за создавање уникатни уметнички накит. Јас сум многу задоволен што ме наградија на меѓународно ниво за ремек-дело создадено од мои раце “.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Албумот „Double Fantasy“ на Џон Ленон и Јоко Оно, потпишан од Ленон до Марк Чепмен, неговиот убиец, ќе се најде на аукција. Goldin Auctions...

Fine Living

Пејачката Никол Шерцингер одлучи да се исели од луксузната вила, која ја купи пред четири и пол години за 3,75 милиони долари. Откако вложи...

Cotton Club

Откако ја пречекаа елката висока пет метри пред Белата куќа, наскоро бившата прва дама на Америка, Меланија Трамп, со сопругот Доналд организираше традиционално помилување...

Cotton Club

Меѓу бројните модни ангажмани, познатата руска манекенка Ирина Шајк се обидува да го помине секој слободен момент со својата тригодишна ќерка Леа Де Сена...

Advertisement