Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Прогласени највредните луксузни модни куќи на планетата

Gucci и Louis Vuitton во моментов се на врвот на листата луксузни модни брендови, според годишната финансиска анализа на Brand Finance.

Двете популарни модни куќи се на второто и третото место зад Порше, кој е на врвот на листата на највредни луксузни компании во светот. Овој извештај, според WWD, годишно ја проценува вкупната вредност на брендовите, како и моќта на нивното влијание врз изборот на потрошувачите, пресметувајќи критериуми како што се маркетинг на компанијата, знаење, доверба, задоволство на персоналот, деловна репутација. Меѓу другите луксузни модни брендови кои се рангираа високо на списокот, во првите пет ги наоѓаме куќите на Cartier, Chanel и Hermes, додека местото во првите 10 им припаѓа на брендот Rolex, Dior и Coach.

Секако, иако овие луксузни брендови поминаа добро, и покрај пандемијата, Бренд Фајненс во својот извештај предвидува дека барем 50-те највредни луксузни брендови во светот ќе опаднат во 2020 година поради посебни околности. Во истиот извештај се наведува и дека кризата на Ковид-19 „погоди“ претежно мода и автомобили, а козметичката индустрија напредуваше многу подобро.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Веројатно многу добро знаеме кои се најголемите емотивци и кои се нарцисите меѓу хороскопските знаци. Се разбира, Ракови и Лавови. Сепак, дали знаете кој...

Fool Moon

Трговскиот град Грантам не се појавувал во вестите толку често. Маргарет Тачер е родена таму, Исак Њутн одел на училиште таму, а во 1740...

Cotton Club

Ако спаѓате во категоријата жени „plus size“, есента е одлично време да експериментирате со модата. Повеќе облека на телото значи повеќе опции за комбинирање.Ако...

Fool Moon

Кога велиме мантра, обично мислиме на некоја реченица што треба да се повтори на неодредено време и парите магично ќе се појават во нашите...