Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ПРВЕНСКИ ПОЈАС ОД НАЈПОЗНАТАТА БОРБА НА МУХАМЕД АЛИ СЕ ПРОДАВА ПО НЕВЕРОЈАТНА ЦЕНА…

Познатиот појас на Мухамед Али на WBC „Rumble in the Jungle“ неодамна беше продаден за неверојатни 6,18 милиони долари на сопственикот на Индијанаполис Колтс, Џим Арс…

Металниот појас во златна боја има зелена кожна лента и достигна 13 пати повеќе од проценетата цена на аукција одржана во Далас, Тексас. На продажба го понудил американскиот бизнисмен Трој Кинунен, кој за време на својот живот собрал 1.600 предмети поврзани со најдобрите боксери во светот.

Мухамед Али го освоил појасот во 1974 година, откако го победил Џорџ Форман во Заир, каде што првпат ја искористил својата тактика со јаже за да стане светски шампион.

Шампионскиот појас на Али ќе биде изложен на 2 август во Чикаго, а на 9 септември во Индијанаполис. Другите артикли понудени на Heritage Auctions ја вклучуваа црвената наметка што Али ја носеше пред борбата на векот со Џо Фрејзер и неколку други сувенири кои му припаѓаа на боксерот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement