Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Прамен од косата на Линколн продаден на аукција за повеќе од 81.000 УСД

Прамен коса на Абрахам Линколн, заедно со крвавата телеграма од неговиот атентат во 1865 година, е продадена на аукција во саботата за повеќе од 81 000 американски долари.

Предметите беа продадени на аукција во саботата, објави аукциската куќа РР со седиште во Бостон. Нема откриени информации за клиентите.

Косата на поранешниот американски претседател долга пет сантиметри е отсечена од лекар кој го прегледал телото по неговиот атентат, непосредно откако актерот Џон Вилкс Бут смртно го ранил во театарот Форд, Вашингтон, за време драмска претстава.

Аукциската куќа соопшти дека праменот му бил предаден на лекар, д-р Лајман Бичер Тод, братучед на Мери Тод Линколн, вдовицата на шеснаесеттиот американски претседател. Д-р Тод бил присутен при прегледот на телото на Линколн.

Низата е прикачена на официјалната телеграма на Министерството за одбрана. Телеграмата пристигнала во Вашингтон на 14 април 1865 година, во 23 часот, а аукциската куќа ја гарантира автентичноста на праменот и телеграмите.

Синот на д-р Тод, Џејмс Тод, во писмото од 1945 година напишал дека „праменот оттогаш е целосно под контрола на семејството“. Аукцијата на РР тврди дека праменот последен пат е продаден во 1999 година.

“Кога станува збор мал примерок прамен од косата на Линколн, неговото потекло е многу важно. Во овој случај, знаеме дека тоа произлезе од член на семејството кој беше покрај креветот на претседателот”, изјави Боби Ливингстон, извршен потпретседател на аукцијата РР.

Постигната цена – 81.250 долари е нешто повеќе од 75.000 американски долари што аукциската куќа ги очекуваше од аукцијата.

Историчарите тврдат дека телеграмата е значајна бидејќи ја побива теоријата дека тогашниот воен секретар Едвин Стантон планирал да го убие Линколн поради нивните лични и политички несогласувања.

Временската марка на испратницата покажува дека ноќта кога Абрахам Линколн бил убиен, воените телеграфски линии функционирале.

Скоро 150 години по неговата смрт, Линколн е легендарна фигура во очите на многу Американци. Анкетите покажуваат дека повеќето жители на САД, заедно со Џон Кенеди, го сметаат за најголем американски претседател.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу жени задржуваат младешки изглед и одлики без разлика колку години навистина имаат. Делумно е под влијание на генетиката, но еве неколку атрибути што...

Cotton Club

Повторете го изгледот на иконите на стилот од 70-тите! Бјанка Џегер е икона на стилот од 70-тите. Актерката и поранешна сопруга на Мик Џегер,...

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...