Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Познатиот сино-бел фустан на Дороти е ставен на аукција: По 4 децении пронајдено оригинално парче…

По една деценија пребарување, еден од фустаните на Дороти од омилената класика на сите „Волшебникот од Оз“ е пронајден и треба да се најде на аукција следниот месец. Фустанот што го носеше Џуди Гарланд беше дониран на Католичкиот универзитет во Америка во 1973 година, но подоцна исчезна.

Професорот во пензија лани извршил увид во содржината на насобраните кутии во неговиот кабинет. И така, таму беше фустанот – во кутијата за чевли. Аукциската куќа објави дека филмското студио МГМ не водела евиденција за костимите на филмот, но се појавиле пет фустани од објавувањето на филмот во 1939 година.

Во легендарната сцена од „Волшебникот од Оз“, Злобната вештерка ја држела преплашената Дороти во заробеништво, заканувајќи се дека ќе му наштети на нејзиното куче Тото доколку не се откаже од чевлите во рубин-црвена боја. Сцената беше незаборавна не само по светло-црвените чевли на Дороти, туку и по нејзиниот впечатлив бел и син кариран фустан – еден од ретките што тинејџерката Џуди Гарланд ги носеше во еден од првите големи филмови снимени во 1930-тите.

„Фустанот е навистина легендарно парче, но никој не го видел од доцните 1980-ти“, рече во петокот Жаклин Лири Варшава, декан на Факултетот за музика, драма и уметност на Католичкиот универзитет на Америка во Вашингтон. Свештеникот кој го водел драмскиот оддел го добил фустанот во 1973 година, но некаде го изгубил.

Сега универзитетот се надева дека ќе го продаде на аукција за најмалку 1,2 милиони долари и ќе ги плати парите за нова филмска програма. Ќе биде изложен во на Менхетен, каде јавноста ќе може да го види до 29 април. Потоа ќе биде претставен на аукција на 24 мај.

Гарланд носеше неколку верзии на кревкиот сино-бел фустан, но познато е дека само уште една, освен пронајдената, сè уште постои. Julien’s Auctions го продаде за 480.000 долари во 2012 година, а аукциската куќа Bonhams повторно го продаде истиот фустан за речиси 1,6 милиони долари во 2015 година. години.

Фустанот вклучува тесен корсет со трегери, блуза со јака и здолниште, со етикета од ткаенина на која пишува „Џуди Гарланд 4223“. Таа е носена во сцена во која Дороти се соочува со Злобната вештерка од Запад во нејзиниот замок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement