Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Погледнете го највредниот скапоцен камен Bulgari продаден на аукција за 25 милиони долари…

Многу скапоцени камења блеснаа на настанот на Величествените накит на Sotheby’s , но еден неверојатен скапоцен камен се издигна над останатите.

Bulgari Laguna Blu, кој се смета за најдобар на настанот Magnificent Jewels and Noble Jewels, продаден е за неверојатни 25 милиони долари по четириминутна понуда помеѓу тројца телефонски понудувачи и еден купувач во салонот.

Синиот дијамант од 11,6 карати, кој неодамна го носеше Пријанка Чопра на Мет Гала, беше скапоцен камен што достигна огромна сума за аукциската куќа.

Ултра реткиот скапоцен камен и помогна на швајцарската филијала на аукциската куќа да ги постигне своите најдобри резултати во последните пет години, заработувајќи вкупно 85 милиони долари. Повеќе од половина од 133-те лота на аукцијата се продадени над нивните високи проценки, според аукциската куќа Sotheby’s, при што скоро сите лотови се продадени над нивните проценки.

Создаден пред повеќе од 50 години, Синиот дијамант Laguna е прилично историски скапоцен камен. „Беше привилегија да се биде сведок на гламурозното и возбудливо патување на Bulgari Laguna Blu во изминатите неколку месеци, знаејќи дека првпат е создаден во 1970 година“, рече во изјавата Оливие Вагнер, шеф за накит во Sotheby’s Женева.

„Продажбата на Laguna Blue ги надминува извонредните перформанси на нашата продажба на скапоцени камења каде скапоцените камења со исклучителна боја, особено смарагди и жолти дијаманти, ги пробија нивните високи цени на таков спектакуларен начин. Нема сомнеж дека висококвалитетниот накит сепак може да има високи цени“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement