Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Повеќе од 17 Mенхетена заедно: Бил Гејтс е најголемиот земјопоседник во Америка

Бил Гејтс претставува американски програмер и претприемач одговорен за ко-основање на франшизата Microsoft Corporation, најголемиот софтверски бренд во светот за персонални компјутери…

Сепак, Бил Гејтс не е само тоа, тој неодамна стана американски земјоделец и во моментов обработува една од најголемите земјишни поседи на овој континент. Бидејќи гигантските технолошки гиганти како Елон Маск и Џеф Безос се борат за првото место на најбогатата листа на светот, Гејтс безбедно ја презеде титулата сопственик на најголемото обработливо земјиште во Америка, купувајќи над 242.000 хектари низ деветнаесет држави додека ја одржува популарната позиција околу кои се борат наведените господа.

Бил и Мелинда Гејтс поседуваат најголеми парцели во Луизијана – 69.071, Арканзас – 47.927, Небраска – 20.588, Аризона – 25.750 и државата Вашингтон, каде се наоѓаат нивните 16.097 хектари. Популарниот пар е добро познат по својот придонес во земјоделските активности и поддршката за земјоделците за време на нивниот развој и збогатување на светот. Во текот на 2008 година, Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс претстави проект вреден 306 милиони американски долари, базиран на поддршка и финансирање на милиони мали фарми во Африка и други неразвиени делови на светот, за да обезбеди лична и локална храна, што резултира во намален глад и сиромаштијата.

Иако точната цел на новите екстравагантни имоти сè уште не е позната во јавноста, се претпоставува дека земјата ќе се користи во идните проекти на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс на двојката, нејзината посветеност кон самоодржливи производствени процеси и земјоделска поддршка на неколку загрозени земји. Друг важен факт е дека Гејтс во моментов го поседува најголемото количество обработливо земјиште во Америка, бидејќи титулата најголем земјопоседник сè уште ја има Џон Мелон, кој поседува над 2,2 милиони хектари ширум континентот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модата се заснова на инспирација, што дизајнерите ја наоѓаат во сосема неочекувани работи… Многумина се свртуваат кон природата, некои кон архивите на брендот за...

Fine Living

Познатиот рапер, Џеј Зи, го прослави својот педесетти роденден со презентирање на едно буре коњак D’Usse 1969 Anniversaire Cognac во вредност од 5000 долари…...

Fool Moon

„Може да сакаш некого засекогаш, но тоа не значи дека ќе бидеш во брак вечно“, вели Лора Васер, адвокат за развод на славни личности,...

Cotton Club

Ања Тејлор-Џој апсолутно блескаше на доделувањето на Златните глобуси во смарагдна тоалета со отворен грб, што донекаде потсетуваше на фустанот на Мишел Фајфер во...

Advertisement