Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Официјално е: LVMH ќе го откупи Tiffany & Co

Договорот беше одобрен од акционерите на куќата за накит.

Кон крајот на годината, финалето пристигна во сагата Тифани и Ко против ЛВМХ. Луксузниот конгломерат сепак ќе ја купи американската куќа за накит – зделката според новите услови беше одобрена од нејзините акционери со скоро 99 проценти од гласовите (88 милиони гласаа за, а само 107 илјади против).

Според новите услови, цената на една акција на Тифани е 131,5 УСД наместо 135 УСД првично. Со ова заштедува LVMH вкупно околу 420 милиони долари. По завршувањето на сите фази на трансакцијата, куќата за накит престанува да биде јавно претпријатие – и станува целосна сопственост на францускиот конгломерат. Вкупниот износ на трансакцијата ќе биде 15,8 милијарди долари.

Да потсетиме, првичниот договор меѓу двете компании беше постигнат минатата година – а цената на трансакцијата беше 16,2 милијарди долари. Но, по избувнувањето на пандемијата, ЛВМХ се обиде да го раскине договорот, наведувајќи ја кризата со коронавирус како околност на виша сила. За сето ова беше потребно долго судење, кое заврши со преговори за нови поповолни услови за луксузниот конгломерат, за кои беа договорени двете страни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ќерката на славната пејачка застана пред камерите за нова колекција на шарена облека потпишана од славниот британски дизајнер, а тоа се креации за вежбање...

Fool Moon

Што одредува кој сексуално нè привлекува? Ова е изненадувачки тешко прашање на кое е тешко да се одговори затоа што се чини дека привлечноста...

Fool Moon

Саде Аду го прослави својот 62-ри роденден на 16 јануари. Саде, родена во Нигерија и израсната во Велика Британија, го издаде својот прв албум...

Green Tea

Не сите диети се комплицирани и напорни – доволно е да се воздржите од јадење еден ден во неделата и килограмите ќе се „стопат“:...

Advertisement