Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Откриено е местото каде што Винсент ван Гог ја насликал својата последна слика

Благодарение на разгледницата,

Уметничкиот критичар Вутер ван дер Вен го откри местото каде Винсент ван Гог ја наслика својата последна слика „Дрвени корени“. Ван Гог го заврши овој чин непосредно пред да се самоубие таа вечер. Директорот на институтот Ван Гог е убеден дека Винсент ја создал својата последна слика на северот на Франција, на местото Овер Сер Оис. Богатството на стеблата и корените на дрвјата е зачувано до денес како материјален доказ. За време на неговата самоизолација, Ваутер ван дер Вин започнал да истражува историски разгледници, кои ги позајмил од 94-годишна Французинка. Еден од нив покажа велосипедист кој застана покрај насипот, од каде што јасно се гледаа корените на дрвјата. За ликовниот критичар, ова се чинеше сомнително, бидејќи тој го препозна познатиот пејзаж: како што се покажа, околу половина од дрвјата од тоа време се зачувани на ова место. Ваутер ван дер Вин додаде дека новите докази ја доведуваат во прашање теоријата ставена во 2011 година од Стивен Книф и Грегори Вајт Смит во нивната биографија за Ван Гог. Авторите сугерираат дека уметникот всушност не извршил самоубиство, туку се опил и се скарал со момчињата кои случајно го убиле. Ваутер истакнува дека откако уметникот ја сликал сликата цел ден, немал многу време да претера со алкохол и да стане жртва на несреќа. „Крајот на животот по крајот на оваа слика има посебно значење, бидејќи само платното ја илустрира борбата за живот и борбата против смртта“, вели истражувачот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу жени задржуваат младешки изглед и одлики без разлика колку години навистина имаат. Делумно е под влијание на генетиката, но еве неколку атрибути што...

Cotton Club

Повторете го изгледот на иконите на стилот од 70-тите! Бјанка Џегер е икона на стилот од 70-тите. Актерката и поранешна сопруга на Мик Џегер,...

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...