Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Откриени се трошоците за образование на членовите на британското кралско семејство!

Одамна е познато дека најдоброто можно образование во светот го има британското кралско семејство. Иако кралицата ја учеле дома, помладите членови на семејството одеа во елитни училишта за кои беа издвоени значителни суми пари. Медиумите објавија во кои училишта и колеџи оделе членовите на кралското семејство и колку плаќале школарина годишно.

Eton College

Принцот Хари и принцот Вилијам присуствуваа на колеџот Етон, приватно училиште за момчиња, кое чинело 53.074 УСД годишно. Сепак, вработените во ова училиште беа испрашувани во 2005 година, кога поранешен наставник изјавил дека му помагал на Хари да измами на часови по уметност, бидејќи, како што рекол, бил лош ученик. И Хари и училишните службеници ги негираа тврдењата на наставникот.

Marlborough College

Кејт Мидлтон, принцезата Беатрис и принцезата Ежени биле на колеџот Марлборо, каде годишната школарина чинела 49 357 американски долари. Според описот на официјалната веб-страница на ова училиште, тоа е пријатна заедница каде амбицијата и знаењето се високо ценети, каде се слави креативноста, се прифаќа различноста и каде секој ученик е охрабрен и предизвикан да биде најдобар што може.

University St. Andrews

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам се сретнаа на Универзитетот Св. Ендрус каде учеле заедно. Годишната школарина за тоа во 2019 година чинеше 30.780 УСД. Иако ова е помала сума од онаа што ја дадоа за средно училиште, трошоците за живот не се вклучени во ова.

Immaculate Heart High School u Los Angeles

Меган Маркл присуствувала на средното училиште „Беспрекорно срце“ во Лос Анџелес, католички колеџ кој чинел 17,650 долари годишно. Го завршила во 1999 година, а минатата година им испратила писмо со извинување на пријателите од своето училиште што не се појавиле на 20 години матура затоа што родиле дете еден ден по датумот на прославата.

Northwestern University

Меган студирала на универзитетот Нортвестерн, каде годишната школарина чинела 54.120 УСД, додека пансионот во кој живеела платила 16.626 УСД.

Образование на кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора не одела на училиште. Додека била принцеза, таа се образовала од дома. Приватни наставници и помогнале да се образува да чита и пишува. Научила француски јазик, имала часови по пијано и танц и секако предавања за уставната историја и правото. Не е познато колку чинат овие приватни часови.

Gordonstoun School

Принцот Филип ја посетувал школата Гордостон, чија годишна школарина беше 38.921 УСД. Таму отидоа и синовите на војводата од Единбург, принцовите Чарлс, Ендру и Едвард.

Benenden School

Единствената ќерка на кралицата со принцот Филип, принцезата Ана, присуствувала на училиштето Бененден, каде денес годишната школарина достигнува дури 49.524 американски долари.

Thomas’s Battersea

Помладата генерација, принцезата Шарлот и принцот Џорџ одат во приватното училиште на Томас Батерсеа, кое чини 23 000 долари годишно и вежба утринска јога. Принцот Џорџ присуствува на тоа од 2017 година, а Шарлот таму му се придружила минатата година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Мерилин Монро своевремено беше Норма Џин, а клучниот чекор во нејзината трансформација во икона за убавина и сексапил е благодарение на нејзиниот шминкер Алан...

Fool Moon

Добро, постои можност вашите последни неколку месеци да сте биле најстраствени досега, а можеби и повеќето напалени … досега. Од друга страна, можеби вашето...

Fool Moon

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот лик! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...