Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Откриваме каде се наоѓа најскапиот недвижен имот во светот

Дали сакате да купите имот во Монако? Знајте дека тоа ќе ве чини – цената на метар квадратен е двојно повисока во однос на Њујорк!

Живописната француска енклава уште еднаш е прогласена за најскап дел на светот кога станува збор за купување недвижнини. Тоа е дел од овој локалитет што го добива секоја година од 2017. Оваа година тие добија доста убедливо – просечната цена на метар квадратен е 47.600 евра, додека Хонг Конг е на второто место со цена од 39.600 евра. Њујорк ја зазеде третата позиција со просечна цена од 22.200 евра.

Бројките што ви ги презентираме ја рефлектираат продажбата од минатата година, па затоа треба да знаете дека тие се малку пониски од претходните поради пандемијата на вирусот корона. Трансакциите паднаа за 11 проценти во текот на годината, а имотите со цена под 5,8 милиони долари беа најактивни.

Што придонесува за високите цени на Монако? Па, за почеток, медитеранската локација е многу барана за даночните бенефиции – недвижностите и приходите не се оданочуваат тука. Локацијата, исто така, зборува за себе – Монако зазема прекрасно крајбрежје, со изобилство на луксузни одморалишта, додека престижните Grand Prix и Monaco Yacht Show се одржуваат тука секоја година.

Просторот е клучен – Монако е помал од Централниот парк во Њујорк, што објаснува зошто е толку тешко да се добие парче земја овде. Околу една третина од населението во Монако се милионери, додека стапката на сиромаштија е нула.

Минатата година Монако доби нешто помал интерес од глобалните купувачи, пред се поради пандемијата „Ковид-19“, па претежно локалното население купи нови имоти. Ако претходните години се показател за нешто, тешко дека Монако ќе ја изгуби својата позиција поради овој благ пад.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement