Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Откриваме каде живеат најбогатите луѓе во светот

Како што знаете, најбогатите луѓе во светот внимателно го избираат своето место на живеење, земајќи ги предвид низа фактори…

Многу дестинации на нашата планета се едноставно посоодветни за оние со длабок џеб, нудејќи им повеќе можности да уживаат во подобрата страна на животот. Њујорк е еден од градовите што привлекува луѓе како големи магнети со големи соништа и големи буџети, а најновите докази за поддршка на оваа изјава доаѓаат во форма на извештај на Wealth X, платформа за финансиски информации и недвижнини, REALM. Нивните откритија го кажуваат следново: ниту еден град нема поголем број на индивидуални сопственици на имот со поголемо приватно богатство, поголемо од триесет милиони долари.

Заедничка студија се обиде да открие каде всушност живеат ултрабогати сопственици на имот, а одговорот беше совршено јасен – во Њујорк. Две групи откриле дека дури 24.660 членови на оваа класа имаат основно или средно живеалиште во Големото Јаболко.

Оваа бројка го става Њујорк во лидерска позиција со голема предност како што е наведено во извештајот. На второто место на листата е Лос Анџелес, каде живеат 16.295 такви луѓе, додека Лондон со 14,485, Хонг Конг со 14,235 и Париз со 7,035 ги комплетираат првите пет.

Многумина се прашуваа зошто се вклучени секундарни домови во оваа студија, и како што кажаа двете групи, тие беа во можност да добијат повеќе „холистички погледи на резиденциите“ на ултрабогатите. И додека Њујорк има најмногу ултрабогати поединци, титулата за град со најгусто населени милионери и милијардери му припаѓа на Монако, каде што секој дваесет и девет жители го исполнува овој критериум. На таа листа следен е градот Аспен и слободно можеме да кажеме дека секако не нè изненадува.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement