Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ОСНОВАЧОТ НА БРЕНДОТ ZARA ЌЕ КУПИ СТАНБЕН ОБЛАКОДЕР ВО ЊУЈОРК ЗА 500 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Милијардерот и основач на брендот Zara купува луксузна зграда од 64 ката во срцето на Менхетен за 500 милиони долари.

Брзата модна пионерка Амансио Ортега, основач на компанијата Inditex, најпозната по брендот Zara, одлучи да купи огромен дел од недвижен имот – облакодер од 64 ката за 500 милиони долари. Холдинг-компанијата на шпанскиот милијардер Понтегаде ја купи зградата од Кармел Партнерс.

Зградата на улицата Дач 19 во срцето на финансиската област на Њујорк е кула од 64 ката со речиси 28.000 квадратни метри станбена површина и речиси 500 апартмани. Договорената продажна цена може да биде 1 милион долари по единица. Без откривање детали, изворите на Понтегадеа потврдија дека тековните преговори „може да бидат завршени во следните неколку недели“.

И покрај тоа што ќе го претставува првиот налет на Pontegadea на американскиот пазар на станови, трансакцијата е конзистентна со инвестициската стратегија демонстрирана во претходните аквизиции. Pontegadea се фокусира на она што е познато во јазикот на недвижностите како „трофејни згради“ кои се висококвалитетни, добро изградени на локации кои се сметаат за релативно безбедни инвестиции.

Купувањето зграда во САД не е голема работа за Ортега, кој некогаш се сметаше за најбогат човек на светот. Тој моментално се наоѓа на 22-то место на листата на Форбс, со богатство проценето на 57,5 ​​милијарди долари. Неговиот главен извор на богатство е групацијата Inditex, текстилниот гигант што тој го основал и вклучува брендови како ZARA, Bershka и Massimo Dutti. Ортега реинвестира голем дел од својот приход од Inditex во компании како што е Pontegadea, која се фокусира на недвижен имот, но има и инвестиции во други индустрии како што се телекомуникациите.

Интересно, и покрај тоа што поседува огромно портфолио со недвижнини, Амансио Ортега живее со својата сопруга во стан во А Коруња, Шпанија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement