Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Олимписките игри се во тек – А кои се најбогатите олимпијци?

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари …

Како што знаете многу добро, светот на спортот е исполнет со бројни предизвици. Ако сакате да бидете успешни, мора да бидете подготвени за многу жртви, постојан напор и работа и треба понекогаш да го промените вашиот живот радикално. Сепак, професионалните спортисти кои се свесни за сето ова, знаат дека тоа ќе се исплати на крајот, кога ќе слават, ќе постигнат неверојатен успех и ќе ги добијат своите први спонзори.

Доколку освојат медал на престижен настан како што се Олимписките игри, тие често добиваат премија награда од нивните спонзори, тимови и земјите што ги претставуваат. Во случај да сте се запрашале кои се најбогатите Олимпијци во светот, ви предлагаме да седите удобно и да ја разгледате нашата галерија, каде ви ја откриваме топ 10 листата.

10. Шон Вајт – 60 милиони долари

Овој американски сноубордер освои три златни медали на Олимпијадата и стана милионер пред да наполни дваесет години. Во прилог на годишниот приход од 10 милиони долари што ги добива од договори со компании, вклучувајќи ги Burton Snowboards, Birdhouse Skateboards, Park City Mountain Resort, Adio, Red Bull, Target, Oakley, Hewlett-Packard, T-Mobile, Verizon, GoPro, Beats By Dre, Sony, Mountain Dew и Ubisoft, тој заработува многу пари од своите инвестиции во светот на недвижностите. Покрај тоа, Шон се обиде и како актер, има своја видео игра, музички нумери и модна линија.

9. Мајкл Фелпс – 80 милиони долари

Американскиот пливач го држи рекордот за најмногу освоени медали на Олимписките игри – ги има 28, со 23 соборени рекорди. Директните приходи од неговата кариера изнесуваат „симболични“ 1,9 милиони долари, но неговиот имиџ е она од што може богато профитира. Годишно, тој заработува 9,8 милиони долари од спонзорски договори, додека има потпишано бројни договори за книги и филмови, уживајќи и во улогата на инфлуенсер на социјалните мрежи.

8. Усеин Болт – 90 милиони долари

Сега пензионираниот спортист, кој има триесет и четири години, продолжува да заработува од своите профитабилни договори, од кои добива приближно 20 милиони долари годишно. Брендови како Puma, Gatorade, Visa, Virgin Media и Hublot се негови спонзори.

7. Џорџина Блумберг – 100 милиони долари

Ќерката на њујоршкиот милијардер и поранешен градоначалник, Мајкл Блумберг, Џорџина, е професионална скокачка и ја претставувала репрезентацијата на САД на Олимпијадата во 2016 година. Љубовта кон спортот и животните ја направи вистински филантроп, бидејќи е позната низ целиот свет. Џорџина го основала Rider’s Closet, организација која собира користени алишта за јавање и ги донира на специјални програми, додека таа исто така е во одборите на бројни организации за заштита на човековите и животинските права.

6. Кејтлин Џенер – 100 милиони долари

Кејтлин Џенер ја однела победата на Олимписките игри во 1976 година во машкиот десетобој. Олимписката кариера и донесе спонзорства од компании како што се IBM и Coca-Cola, додека исто така била дел и од бројни реални ТВ програми, како што е Keeping Up With The Kardashians, I’m a Celebrity… Get Me Out of Here and I Am Cait . Покрај тоа, таа има напишано мемоари, често се појавува во улога на мотивациски говорник и има спонзорски договори со компании како што е MAC Cosmetics.

5. Серена Вилијамс – 225 милиони долари

Некогашната прва тенисерка на светот, исто така, освои три пати злато на Олимпијадата. Нејзиниот приход од наградите на турнирот достигнува речиси 94 милиони долари, што е двојно повеќе од платата во споредба со профитот на другите спортисти. Во просек, Вилијамс заработувала повеќе од 8 милиони долари годишно во текот на нејзината тениска кариера, заработувајќи уште 20 милиони долари во истиот период благодарение на спонзорските договори со компании како Nike, Wilson, Aston Martin, Pepsi, IBM, Intel и други. Исто така, таа е сопственичка на Serena Ventures, компанија која инвестира во стартапи и бизниси низ целиот свет, додека нејзината модна линија Aneres i S by Serena исто така донесуваат значителни суми пари.

4. Роџер Федерер – 450 милиони долари

Легендата за швајцарскиот, но и светскиот тенис, повторно нема да биде во ситуација да се натпреварува за златниот медал на Олимпијадата поради повреда на коленото. 39-годишниот фудбалер продолжува да биде шампион во спонзорските договори, соработувајќи со тринаесет брендови како Rolex, Mercedes-Benz, Barilla, Moet & Chandon и Uniqlo. Победникот на дваесет гренд слем титули е еден од двајцата активни спортисти кои заработија 100 милиони долари од нивните спонзорства – другиот е Тајгер Вудс.

3. Флојд Мејведер Џуниор – 1,2 милијарди долари

Американскиот боксер, освојувач на бронзениот медал на Олимпијадата во 1996 година, речиси тврдеше дека е милијардер, со богатство проценето на 1,2 милијарди долари наместо 450 милиони, како што тврдат медиумите. На 44 години, тој исто така тврди дека голем дел од неговата заработка доаѓа од два блокбастер натпревари – УФЦ со Конор Мекгрегор (350 милиони долари) и Мани Пакијао (300 милиони долари). Боксерот заработува најмногу од неговите професионални борби, но честопати се расфрла со своите пари, што можете да ги видите на неговиот профил на Инстаграм.

2. Ана Каспрзак – 1,4 милијарди долари

Ана Каспрзак е данска професионална јавачка која учествувала на Олимпијадата 2012 и 2016 година. Со страст кон коњите, таа води приватна штала за дресура во Хадерслев, Данска. Како што дознаваме, таа јава коњи професионално, но и од задоволство, а нејзиното огромно богатство доаѓа од компанијата Ecco, дански производител на обувки, чиј наследник е, заедно со неговата мајка и брат. Создавајќи приход од 1,5 милијарди долари годишно, Ecco ги продава своите производи во 90 земји низ целиот свет. Со богатство од 1,1 милијарди долари во 2019 година, Ана е една од осумте милијардери со помалку од 30 години и рангирана меѓу групата на најбогатите милениумци.

1. Ион Тиријак – 1,7 милијарди долари

Веројатно сте изненадени од фактот дека најбогатиот олимпиец во светот доаѓа од Романија – поточно градот Брашов. Ион Тиријак, таканаречен Брашовски булдожер, сега има 82 години и учествувал на Олимпијадата во 1964 година како дел од хокеарскиот тим, пред да се прослави како тенисер, а потоа и тренер-sвезда. Тенисот го направи милионер, но светот на бизнисот ги претвори неговите милиони во милијарди. Целата приказна започна по падот на комунизмот во Романија, кога тој ја основа Банката Тиријак, првата приватна банка во земјата, која подоцна започна инвестиции, вклучувајќи осигурување, лизинг куќи, продажба на автомобили, недвижен имот и локални авиокомпании. Во 2007 година, тој беше на листата на 1.000 најбогати луѓе во светот и стана првиот Романец што се најде на таа листа. Според наводите, во 2014 година, тој бил прогласен за најбогат спортист во светот, крадејќи  ја круната од Мајкл Џордан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement