Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Од Ролекс, до Ајфон, сè до Тесла: Граѓаните на оваа земја ги добиваат најголемите придобивки за вакцинација

Во некои земји низ светот, размислувањето против вакцинацијата е сè уште на високо ниво, иако и самите нивни граѓани биле сведоци на ужасите од пандемијата Ковид-19…

Хонг Конг е едно од оние места каде што треба да се стимулираат и охрабрат многу граѓани да се вакцинираат, а тоа треба да се направи што е можно побрзо. Сепак, бидејќи ова е Хонг Конг, може да претпоставите дека оваа стимулација ќе се карактеризира со луксуз. Зошто да се потпрете на позитивна пропаганда кога можете да ги инспирирате луѓето да се вакцинираат нудејќи им автомобили Тесла или купишта злато? Градските тајкуни и богатите компании прават се за да ги направат своите понуди што попривлечни.

ЦК групацијата на Ли Ка-Шинг, заедно со неговата добротворна фондација, во вторникот објавија дека преку лотарија ќе им поклонат ваучер на луѓето кои ги добиле обете дози во износ од 20 милиони ХКД долари (2,6 милиони американски долари). Компанијата „New World Development Co.“, предводена од милијардерот Адријан Ченг, исто така рече дека ќе понуди 10 милиони ХКД субвенции за лица со пониски примања кои биле вакцинирани. На почетокот на оваа година, луѓето нудеа одмори и вакцини според истиот аранжман.

Ултрабогатите буквално се редеа да платат 55.000 американски долари за приватни летови кон ОАЕ или Индија за да се вакцинираат. Knightsbridge Circle им плати на своите членови годишна такса од 34.000 долари за да се грижат лични менаџери, да летаат со првокласни летови до Емиратите, да престојуваат во виши вили и да уживаат во најдобрите глетки на овие земји. Во Хонг Конг, наместо да трошат големи пари на вакцината, луѓето всушност профитираа од приемот на двете дози. Друг пример на скап обид насочен кон зајакнување на кампањата за вакцинација на Хонг Конг е политичарката од Хонг Конг, Реџина Јип, која понуди дијамантски часовници Ролекс како дел од лотаријата за вакцинација од 1 милион долари за членови, „пријатели“ на Новата народна партија. Забавата не застанува тука; донираат накит, ретки чаеви лисја од Да Хонг Пао, ваучери од 10.000 ХКД и електроника на своите членови и оние кои се регистрираат како нивни „пријатели“, додавајќи притоа дека нема никаква врска со претстојните избори.

Слично на тоа, најголемиот претприемач од Хонг Конг, Sun Hung Kai Properties Ltd. нуди награди, вклучувајќи и iPhone, додека копродукцијата Henderson Land Development Co. кои припаѓаат на Ли Шо Киу нуди златни прачки. Извршниот директор на градот, Кери Лам, изјави: „Вредноста на разни лотарии или програми за наградување, како што дознаваме од извештаите на весниците, надмина 120 милиони ХКД.“ Досега, само околу 15,1% од 7,5 милиони жители на Хонг Конг се целосно вакцинирани. Тие навистина заостануваат зад финансиските центри како Лондон и Сингапур и доколку продолжат да ги делат ваквите награди, сигурни сме дека ситуацијата наскоро ќе се промени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement