Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Оваа Нова Година – Подарете си луксузен рај

Ако сте милијардер со голема сума пари на вашата банкарска сметка, поседувањето приватен остров веројатно е на вашата листа на желби…

Овој пат ви ја претставуваме можноста да купите еден од најубавите приватни острови во светот, кој се наоѓа на Бахамите. Познат како Little Pipe Cay, овој приватен остров беше ставен на продажба по цена од 85 милиони долари пред три години, а сега е вратен на пазарот и всушност е поскап за 15 милиони долари. Островот зафаќа 40 хектари и е еден од 365-те острови Ексум, голем архипелаг на Бахамите.

Луксузниот рај го разви Мајкл Дингман, починатиот индустријалец и основач на Shipston Group, инвестициска компанија со седиште на Бахамите. Коментирајќи го тоа, Џон Ноумс од Даглас Елиман изјави: „Бахамите ги имаат своите пет минути слава“.

Тој додаде дека сопствениците потрошиле повеќе од десет години за развој на овој остров. „Ефективно, тоа е петнаесетгодишниот плод на љубовта. Тоа беше страстен семеен проект“. Севкупно, островот има дваесет и две структури, вклучувајќи станбени и сервисни простори.

Главната резиденција се простира на околу 530 метри квадратни, со три спални соби и покриена веранда. Островот има и посебна куќа за забава, наречена Refectory, комплетна со трпезарија, паб, теретана и спа област.

Покрај тоа, просторот содржи четири гостински домови, од кои секоја доаѓа со две спални соби, додека има посебна куќа за персоналот. Што се однесува до инфраструктурата, тука има постројка за филтрирање вода, складиште за свежа вода и електрана.

Фредрик Еклунд од Даглас Елиман изјави: „Цената го одразува неверојатното зголемување што го гледаме во вредноста на луксузните домови, особено на локации во близина на Бахамите, како што се Мајами и Палм Бич. „Никогаш не сум видел помоќен пазар на недвижности, а Бахамите, познати како даночен рај за криптовалутите, уште повеќе ја оправдуваат таа цена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement