Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Објавен е списокот на 100 највлијателни луѓе во светот: Рекорден број медицински лица, на списокот и пејачи, забавувачи…

Оваа 2020 година ќе остане запаметена како една од најчудните во последно време. Списанието „Тајм“, кое објави список на 100-те највлијателни луѓе во 2020 година, наведува дека ова е година на повеќекратни кризи, низ целиот свет, истовремено.

Списанието „Тајм“ објави список со 100-те највлијателни луѓе на годината. Овој пат, тие исфрлија осум различни насловни страни со осум од вкупно 100 луѓе на списокот.

Според нив, годинашната листа изгледа многу поразлично отколку што „секој од нас можеше да предвиди само пред шест месеци“. Тајм 100 отсекогаш бил, како што додадоа, огледало на светот и оние што го обликуваат. Додека оваа година на списокот секако има луѓе со традиционална моќ – шефови на држави, извршни директори, врвни забавувачи – тоа исто така вклучува, како што истакнаа, многу извонредни, помалку познати лица кои го искористија моментот да спасат животи, да изградат движење, подигнете го духот и поправете го светот.

На пример, на оваа година списокот вклучува рекорден број лекари, медицински сестри и научници. Меѓу нив се: германската специјалист за заразни болести Камила Роте, која помогна да се документира фактот дека луѓето можат да пренесат коронавирус без симптоми; Кинескиот истражувач Жанг Јонгжен, кој ја мапираше геномската низа на SARS-CoV-2 за помалку од 40 часа и беше првиот што ја сподели јавно со светот; Медицинската сестра во Њујорк, Ејми О’Саливан, која ја лекуваше првата пациентка која почина од КОВИД-19, самата се зарази со вирусот и се врати на работа за неколку недели; и секако Ентони Фаучи, кој на многу начини стана американски лекар.

На списокот има и многу активисти кои се борат за еднаквост, вклучувајќи ги основачите на „Black Lives Matter“, Алисија Гарза, Патрис Кулорс и Опал Томети, кои помогнаа во градењето на меѓународното движење за расна правда; и Аруси Унда, феминистички лидер кој помогна во националниот штрајк во Мексико во знак на протест против родово насилство, пренесува Тајм.

View this post on Instagram

Megan on thee beat 💄💋

A post shared by Hot Girl Meg (@theestallion) on

На списокот се најдоа и кошаркарот Двејн Вејд, пејачката Меган Ди Сталион и тајванскиот претседател Цаи Инг-вен. Педесет и четири лица на списокот се жени, повеќе од кога било досега, според Тајм. На оваа листа се и музичарот The Weeknd, извршен директор на Алфабет Сундар Пињаи, актерката Габриел Унион.

Секако, најголемо светско внимание привлекоа пејачката Меган Ди Сталион и пејачката Викенд.

„Тоа е пример за тоа каков уметник треба да биде“, напиша Елтон Џон за Викенд, 30-годишна пејачка чие вистинско име е Абел Тесфаје, по потекло од Канада.

Неговиот хит „Blinding Lights“ само што го сруши рекордот како најдолг хит во топ 5  Billboard Hot 100.

“Има нешто во таа жена. Веднаш штом ќе ја запознаете, станувате обожавател”, стои во посветата на пејачката Меган Ди Сталион, која оваа година ја заработи и насловната страница на Тајм. Меган со раперот Карди Б стои зад една од најпровокативните, но и најфалените песни оваа година – WAP.

Песната WAP предизвика бројни реакции веднаш штом се појави. Покрај експлицитните стихови, вниманието на многумина го привлече и видеото обвинето за сексуалноста во кое се појавува и Кајли Џенер.

Кога станува збор за музичари, на списокот на 100 највлијателни се најдоа и Селена Гомез, Џеј Балвин, Џоџо Сива, Мајкл Б. Џордан, Габриел Унион ….

За прв пат досега, списокот на највлијателни лица беше презентиран во телевизиски пренос.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Во близина на пустината и на неколку километри од раздвижениот живот на Дубаи, има луксузнен и импресивен Royal Mirage, со потпис One & Only…...

Cotton Club

Дизајнерскиот тим на Алесандро Микеле во улога на модел. Пандемијата се покажа како многу чуден период за модната индустрија, со огромни пресврти, компромиси и...

Fool Moon

Централната библиотека во Хелсинки, љубезно наречена „Oodi“, е објект вреден 98 милиони евра. Истражувањата покажаа дека секој Финец изнајмува повеќе од 15 книги годишно....

Green Tea

Познатиот советски и руски кардиохирург, професор и академик на Руската академија на науките и Руската академија на медицински науки, главен кардиохирург на Министерството за...

Advertisement