Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Новитет за кој се зборува: Електричен ромобил кој се полни додека „трчате“ по него

Електрични скутери ги зафатија и балканските улици. Но, за разлика од оние на литиумската батерија, која се полни на класичен начин, ROLO оди чекор подалеку и нуди можност за полнење директно преку соларни панели инсталирани на предниот дел на возилото, но и „работи“ на него.

Ова возило со четири тркала, всушност, има вграден подвижен појас за брзо одење, што придонесува за полнење на батериите и со тоа го поддржува неговото движење по улиците, но и вашата фит форма. Ако не сакате да шетате по ROLO, не мора.

Дизајниран е од Алехандро Оталора од студиото „OneBot Design“ со седиште во Калифорнија, а неговата желба беше да создаде возило на иднината што ќе се грижи за околината.

ROLО засега е само идеја. Тој би бил наменет за изнајмување преку мобилна апликација, би имал вградена навигација за најбрзо пристигнување од точката А до точката Б и однапред би ја покажал цената на возењето во зависност од растојанието и состојбата на батеријата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Приказната за средбата на најекспонираната кралска двојка, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, која јавноста ја слушаше во последните десет години, се чини дека е...

Fool Moon

Овен Љубов: Можно е да запознаете некој што ќе предизвика страст во вас. Склони сте на авантури. Иницираните врски можат да бидат долготрајни. Зафатените,...

Fool Moon

Тешко е да се најде вистинската хемија и кога ќе се сретнете со момчето со кое од прва ќе кликнете, сѐ на што ќе...

Fool Moon

Нејзиниот последен албум „Thank U, Next“ го виде светлото на денот во февруари минатата година и можеме слободно да го наречеме ремек-дело бидејќи ѝ...