Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ПРОДАДЕНА ЗА 103,5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Историски момент: Дмитриј Муратов ја стави на аукција својата Нобелова награда за мир, која ја доби минатиот октомври.

Аукцијата се одржа на 20 јуни во медиумскиот центар на Њујорк Тајмс на Менхетен. Златниот медал отиде под чеканот за рекордни 103,5 милиони долари, кои, според одлуката на Муратов, ќе бидат префрлени во меѓународниот фонд на УНИЦЕФ: „Сфативме дека за да им помогнете на децата на Украина можете и треба да ги дадете најскапоцените и најважните работи што ги имате и решивме да ја продадеме златната Нобелова награда. Сите приходи ќе бидат наменети за децата бегалци каде и да се: во Европа, Украина или Русија“.

Муратов донираше и парична награда од 500.000 долари за жртвите од војната.

Претходно, Нобеловата награда беше ставена на аукција само еднаш и тоа во 2014 година. Научникот Џејмс Вотсон, кој ја откри структурата на ДНК во 1962 година, ја продаде својата награда за 4,76 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement