Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Неочекуваната кампања стана хит: Бургер Кинг го бакнува најголемиот ривал, Роналд МекДоналд

Неочекуваната кампања на Бургер Кинг стана вирална на социјалните мрежи.

Со кампањата за одбележување на Неделата на гордоста во Хелсинки, Бургер Кинг испрати порака за љубов – реклама во која нивната маскота го бакнува нивниот вечен ривал, Роналд Мекдоналд.

„Љубовта ги освојува сите“, е слоганот на огласот што веднаш привлече големо внимание.

„Бургер Кинг отсекогаш се залагаше за еднаквост, љубов и право на сите да бидат тоа што се“, рече менаџерот на брендот на Бургер Кинг за Финска, Каиса Касила. “Единствениот случај кога тоа можеби не е случај е кога се шегуваме со нашиот конкурент. Но, ние сакаме да бидеме јасни – сето тоа произлегува од почитта што ја имаме кон нив. И знаеме дека Мекдоналдс се залага за вредностите за кои се залагаме”, додаде таа.

Таа исто така вели дека идејата за кампањата потекнувала од нивната желба да ја слават љубовта во сите нејзини форми. “Мислевме дека нема подобар начин да ги пренесеме нашите вредности од прикажувањето бакнеж помеѓу Бургер Кинг и Мекдоналд. Сакавме да покажеме дека на крајот, љубовта секогаш победува”.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ако одеднаш се надевавте дека модниот тренд од 90-тите и 2000-тите ќе заврши во новата сезона, ве уверуваме дека сè уште е далеку од...

Green Tea

Нашето тело секогаш ни дава знаци за нашето здравје и многу лесно ни покажува кога сме добро, но и кога нешто не е во...

Fine Living

Valentino Beauty ја претстави кампањата за новиот парфем на куќата, Voce Viva, а заштитно лице на кампањата е иконата на стилот, Лејди Гага. Филмот...

Fool Moon

Студија од 2018 година објавена во „Journal of Personality“ тврди дека нарцисоидна личност лесно може да се препознае по еден детал на лицето –...