Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НЕГОВИТЕ РОДИТЕЛИ БИЛЕ ГАСТАРБАЈТЕРИ, СЕГА ФИРМАТА НА Rimac ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА,СРЕЌАТА ГО СЛЕДИ И ВО ЉУБОВТА…

Претприемачот од Самобор, родум од Ливно, досега ги остварил сите свои деловни соништа, а најголема поддршка кај бројните инвеститори има семејството и сопругата Катарина Римак со која се ожени минатата година.Неговата компанија Римак Груп собра 500 милиони евра во последниот круг инвестиции, соопшти компанијата, што значи дека капитализираната вредност на компанијата надмина две милијарди евра. За да се разбере размерите на важноста на оваа вест, доволно е да се погледнат последните наслови кои велат дека потенцијалните купувачи на Фортен (поранешен Агрокор) треба да ја преполоват најголемата хрватска компанија – една милијарда евра.

Rimac Group со свеж капитал може да продолжи да инвестира во својот раст, зголемување на производствените капацитети и дополнителни вработувања, а посебен фокус во наредниот период ќе биде одделот Rimac Technology кој се занимава со производство на технолошки компоненти за други производители.

„Почестени сме да ги поддржуваме значајните нови инвеститори како што се SoftBank Vision Fund 2 и Goldman Sachs Asset Management, кои веруваат во нашата визија. Благодарни сме на Porsche и InvestIndustrial, кои одиграа важна улога во нашиот успех и сега ја зајакнаа својата поддршка со нови инвестиции“, изјави Мате Римац, чија компанија моментално вработува 1.500 луѓе.Неверојатен успех за компанија која го започна своето визионерско патување пред тринаесет години како тим од еден човек.

Човекот чии соништа досега се остварија е роден на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина. Тој е најстариот од трите деца кои ги одгледале неговите родители Иван и Зденка Римаk додека работеле како гастарбајтери во Франкфурт, Германија. Пред 22 години се вратиле во Хрватска и започнале нов живот во Самобор, каде таткото на Мата, Иван Римац, основал градежна компанија.

Инспириран од генијалноста на Никола Тесла, тој го направи својот прв електричен спортски автомобил во гаража со цел да ги победи бензинските натпреварувачи во брзинските трки, кои, меѓу другото, го интересираа и кралското семејство од Обединетите Арапски Емирати.Најголемиот љубител на брзината меѓу нив сакаше да нарача два автомобили од Римаk и тоа беше пресвртницата. „Татко ми ми даде заем, кој го вратив до последната куна. Без него немаше да бидам мнозински сопственик на компанијата, ниту компанијата би работела во Хрватска“, ги опишал своите почетоци Римаk. Успесите и наградите едноставно доаѓаа, па пред пет години неговото име се најде на престижната листа на 30-те најголеми влијателни бизнис магазини за под 30 години Форбс 30 под 30 години, а потоа и на листата на најуспешни млади претприемачи, потенцијални милијардери од Источна Европа.

“Кога некој ќе ме праша какво е чувството да се вози повеќе од 200 километри на час, малку ми е срам да кажам дека тоа е нормално за мене и дека не се плашам. Отсекогаш сум го сакала адреналинот. Но возењето на пр. , во Загреб до трамвај – никако Компанијата рапидно расте, а јас и Мате можеме доста добро да се справиме со овој сет на приватни и деловни односи. Имам свој оддел и одговарам на мојот шеф, кој не е Мате Но, се разбира, живееме за компанијата и зборуваме за се што се случува на работа и кога сме дома. Не можев да замислам да работам на друго место“, опиша Катарина,сопругата на Мате Римак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement