Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Неверојатно: 101,38 каратски дијамант продаден за Биткоин

Минатиот месец, за прв пат досега, 277-годишната британска аукциска куќа Sotheby’s објави дека прифаќа криптовалути како начин на плаќање…

Новиот историски потег доаѓа за помалку од еден месец, бидејќи аукциската куќа постави светски рекорд за најскапо парче накит некогаш продадено за криптовалути, што вклучува продажба на дијамант од 101,38 карати по цена од 12,3 милиони долари во биткоини или етерска валута минатиот петок. Овој дијамант стана најскапиот физички артикл некогаш јавно понуден за купување за криптовалути.

Венхао Ју, потпретседател на одделот за накит Sotheby’s во Азија, вели: „Дијамантите се клучни за разбирање на историјата на нашата планета, потсетувајќи на нашата човечка состојба и трансценденталната моќ на убавината. Со името The Key 10138, сакавме да ги прославиме овие доблести, алудирајќи на клучните функции на дигиталните клучеви во светот на NFT и крипто-валутите.

Key 10138 е еден од десетте дијаманти сo тежина од 100 карати што се понудени на аукција. Дијамантот во форма на круша е продаден на неименуван приватен колекционер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement