Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Неверојатно скромни први работни места на најбогатите луѓе во светот

Иако денес ги препознаваме по милијардите долари на нивните банкарски сметки, најбогатите луѓе во светот во повеќето случаи не се родени богати…

Всушност, многу од овие сега моќни бизнисмени порано биле обични луѓе кои можеби сте ги сретнале некаде, и тие се занимавале со токму таков, обичен бизнис, како што се продажба, дистрибуција на весници и слично. Иако има луѓе на списокот на најбогати луѓе во светот кои едноставно се родени со неколку стотици милиони долари во пелени, членовите на нашата листа се далеку од тоа.

Сакајќи да ви дадам малку инспирација, да бидете сигурни дека никогаш не е доцна да ги добиете вашите брилијантни идеи или да ги примените во пракса, ние откриваме во галеријата што правеле луѓе како Џеф Безос и Џек Ма пред да ги заработат своите неверојатни богатства.

ЏЕФ БЕЗОС

Овој самоостварен милијардер и основач на Амазон, имал летна работа во Мекдоналдс кога имал шеснаесет години. Иако бил само помошник готвач, тој ја гледал оваа работа како можност да научи. Оттогаш, постојано признава дека бил фасциниран од автоматските услуги во ланци за брза храна, како што е помфритот што автоматски се крева од врело масло кога совршено се пржи, и на тој начин стекнал инспиративен увид во услугата за клиенти.

РИЧАРД БРЕНСОН

Основачот на Virgin Group, Ричард Бренсон го напушти својот интернат во Англија поради проблеми со дислексијата. Своите деловни инстинкти ги открил на само шеснаесет години, кога започнал списание посветено на културата, наречено Student Magazine, печатејќи 50.000 примероци и заработувајќи 8.000 долари од продажба на рекламен простор во првиот број. Покрај тоа, тој дури изјави дека дислексијата му помогнала да ја формира својата империја и дека нема да промени ништо во животот ако имал можност да започне одново.

ВОРЕН БАФЕТ

Деловниот тајкун, Ворен Бафет, помина долг пат од дистрибуција на весници во тинејџерските години до продажба на цела империја на весници, како дел од неговата компанија Berkshire Hathaway. Во јануари минатата година, тој објави продажба на подружницата на BH Media, заедно со нејзините триесет дневни весници, по цена од 140 милиони долари. Заедно со неговиот пријател, исто така милијардер, Бил Гејтс, работел во смени во слаткарницата Dairy Queen, споделувајќи снимка од настанот преку Интернет.

МАЈКЛ БЛУМБЕРГ

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, направил многу обиди да ја добие својата диплома на престижниот универзитет Џон Хопкинс, но тој потекнуваше од семејство од средна класа. Тајкунот од областа на медиумите и финансиите мораше да вложи 100% од себе за да добие соодветно образование, па затоа, заради плаќање школарина и купување учебници, земал заеми и работел како редар на паркинг.

РИД ХАСТИНГС

Извршниот директор на Нетфликс Рид Хастингс имаше прилично шарена кариера пред да ја основа својата ултра популарна платформа за стриминг. По завршувањето на средното училиште, тој продал правосмукалки од врата до врата, пред да се запише на колеџ една година подоцна. Во текот на неговите колеџ години, тој бил маринец и се приклучил на мировните сили, а по дипломирањето, поминал две години работејќи како професор по математика во Есватини.

ЏЕК МА

Кинескиот претприемач, Џек Ма, имал навистина инспиративно патување до врвот, кое започна во неговиот роден Хангжу. Неговиот живот сигурно не бил лесен, бидејќи тој не успеал да го положи приемниот испит за Институтот за наставници во Хангжу, дури и двапати. Кога полагал по трет пат, успеал да го положи и да ја добие својата прва наставна позиција. Потоа, се обидол да се запише на деловното училиште Харвард, но бил одбиен дури десет пати, додека триесет пати бил одбиен за работните места за кои аплицирал. На крајот, тој независно ја основал China Pages, претходник на она што ќе стане гигант за електронска трговија, Alibaba.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement