Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НЕВЕРОЈАТЕН ДИЈАМАНТ НА ОНЛАЈН АУКЦИЈА


Можеби ќе помислите дека во свет кој се бори со пандемија што однесе голем број животи досега, нема да има простор за луксуз, но дефинитивно би погрешиле О

собено кога станува збор за убавината, сјајот и сјајот на беспрекорен дијамант од 102 карати.

И додека пандемијата речиси целосно ја уништи продажбата на накит од секој ден, побогатите навистина профитираа благодарение на своите постапки и сега се желни да инвестираат во врвните работи. Аукциската куќа Сотби го опишува каменот како беспрекорен овален дијамант во боја D, тие велат дека е со големина на лижавче и очекуваат на аукција да достигне помеѓу 10 и 30 милиони долари.

Оваа куќа сигурно не е туѓа кога станува збор за продажба на најдобрите работи што може да ги понуди нашата планета, а досега тие имаат продадено само седум беспрекорни бели дијаманти со тежина поголема од 100 карати, додека скапоцениот камен што сега е во центарот на вниманието е втор по големина од ваков вид. Квиг Брунинг, директор на одделот за накит на аукциската куќа во Њујорк, рече:

„Дијамантите со тежина од сто карати, по правило, се исклучително ретки, додека оние со белег D-Flawless од оваа тежина се уште поретки“. Сега, во неверојатните времиња во кои живееме, овој камен ќе се најде на аукција на Интернет, поставувајќи рекорд за најскапото парче накит продадено на тој начин. Секако станува збор за голем скок во споредба со рафинираните обетки изработени од сини и розови дијаманти, кои беа продадени по цена од 6 милиони долари пред четири години. Каменот од 102 карати всушност потекнува од груб дијамант со тежина од 271 карат, кој беше откриен пред две години во рудник во Онтарио и припаѓа на елитната група позната како Тип Ила, која има највисоко ниво на транспарентност. Дијамантот ќе се продаде за време на аукција во живо во Хонг Конг на 5 октомври, но првите понуди ќе ги добие од утре.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...