Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Небесни реклами – иднината на маркетингот

Покрај ноќните sвезди, небото би можело да биде украсено со билборди во блиска иднина. Руската компанија StartRocket најави инсталирање на гигантски билборд на н височина од 500 километри.

Нивниот план е лансирање 200 мали сателити кои би формирале вештачко соѕвездие кое би осветлило одредена комерцијална порака или приказ по потреба.

„Сателитските рефлектори користат сончева светлина за да ја насочат кон Земјата, за да може дисплејот да се вклучи или исклучи по потреба“, изјави менаџерот на проектот Владилен Ситников.

Иако сончевата енергија е примарен извор на енергија за овие сателити, тие исто така ќе бидат опремени со мотори за да можат да се отстранат од орбитата и да се пробие во атмосферата, која ќе изгори, кога ќе помине рокот на употреба.

Ситников гледа голем потенцијал во целата идеја, инженерите од московскиот универзитет „Skoltech,“ веќе работат на прототипот на проектот, додека целосната имплементација се очекува во текот на 2021 година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу жени задржуваат младешки изглед и одлики без разлика колку години навистина имаат. Делумно е под влијание на генетиката, но еве неколку атрибути што...

Cotton Club

Повторете го изгледот на иконите на стилот од 70-тите! Бјанка Џегер е икона на стилот од 70-тите. Актерката и поранешна сопруга на Мик Џегер,...

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...