Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НА АУКЦИЈА APPLE 1 КОМПЈУТЕРСКИ ПРОТОТИП НА СТИВ ЏОБС ОД 1976 год…

Доколку сте љубител на производите на Apple, имаме одлични вести за вас!

Оригиналниот Apple Computer A, прототипот за првиот компјутер на брендот, е пуштен на продажба, а може да биде ваш доколку имате половина милион долари да потрошите.

Овој компјутер се мислеше дека е засекогаш изгубен, но сега се продава на аукција од RR Auction. Наддавањето за иконскиот производ започнува од 278.005 долари, но неговата конечна цена се очекува да биде најмалку 500.000 долари.

Прототипот беше рачно залемен од страна на ко-основачот на Apple, Стив Возниак во 1976 година, кога компанијата беше основана. Создаден е за Apple-1, првиот производ на брендот кој се нуди како преклопена табла без тастатура или монитор. Ставката доаѓа како плочка покриена со чипови и жици, со зборовите „Apple Computer A ©76“ печатени на неа.

За аукцијата, директорите на RR Auctions рекоа: „Неколку артефакти на Apple може да се сметаат за ретки, рани или историски како овој прототип на Apple-1. Тоа е совршено олицетворение на симбиозата помеѓу Стив Џобс, Стив Возниак и Силиконската долина – брилијантниот бизнисмен, Ајнштајн на електрониката и инфраструктурата во која тие напредуваа“.

Автентичноста на овој прототип е утврдена преку фотографија направена од Пол Телер во 1976 година и автентицирана од Кори Коен.

Понудите во моментов се отворени на официјалната веб-страница на RR Auction до 19 август.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement