Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НА АУКЦИЈА СЕ ПРОДАВА ГИТАРАТА НАПРАВЕНА ПО МЕРКА НА ПОЛ МАКАРТНИ…

Дали некогаш ќе можете да свирите гитара како Пол Макартни? Веројатно не, но можете барем да пробате на Les Paul што е направена по нарачка за него.

Не се познати сите марки и модели на гитари. Но,Les Paul ?Тоа е друга приказна. Гитарата за која станува збор е омилена на многу култни музичари поради својот препознатлив звук.

Инструментот беше специјално направен за Пол Макартни за неговото појавување на Les Paul and Friends: A Tribute Concert, специјален концерт што се емитуваше во 1988 година, истата година кога Пол беше избран во Рокенрол Куќата на славните.

Макартни требаше да настапи на концертот, но не можеше да ги одвои трите дена што му беа потребни за проби и снимање поради преполниот распоред. Тој најде време и сними сегмент кој се емитуваше за време на концертот во кој зборува за влијанието врз музиката, па дури и отсвири една од песните.

Гибсон го изгради Les Pauls за Мекартни и сите други музичари кои се појавија на специјалната, листа која вклучуваше имиња како Б.Б. Кинг, Еди Ван Хејлен и Карли Сајмон. Секоја гитара е направена да одговара на потребите и стилот на секој учесник, велат од аукциската куќа.

Макартни е левучар, па неговата гитара направена по нарачка е во сјајна црна боја со златни акценти, сериски број 81898520 и има соодветен црн пикгард кој го носи името на Макартни заедно со датумот на изведба, „8-18-88“.

Гитарата Les Paul на Макартни ќе се најде на аукција на 17 јули како дел од аукцијата за потпис на Гитари и музички инструменти на Херитиџ. Аукциската куќа не наведува проценка за инструментот, но наддавањето започнува од 40.000 долари.

Очекуваме гитарата, која не само што беше направена за Битлси, туку и тој свиреше на ТВ со неа, да чини нешто повеќе од тоа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement