Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најфункционалниот мобилен телефон на новото време

Познатиот луксузен бренд Oppo премногу сериозно го сфати слоганот „убиј две муви со еден удар“…

Всушност, толку сериозно што во соработка со студиото за дизајн Nendo ги здружи силите за да создаде концепт за слајд телефон, кој може да се расклопи во три различни големини на екранот, секој од нив служи за различна намена.

Во конкуренција за најфункционален уред на сите времиња, телефонскиот концепт се отвора вертикално и го открива својот прв сегмент, задолжен за времето на гледање и сите известувања. По понатамошното отворање, паметниот уред влегува во својот „режим на селфи“. Третата и последна фаза од концептниот модел, носи голем широк дијагонален екран што може да биде корисен додека играте игри, гледате филмови или мултитаскинг.

Заедно со различните позиции на „слајдерот“, страничните копчиња исто така стапуваат во игра на различни начини и добиваат различни улоги во зависност од режимот на телефонот. Најинтересно од сè е што во неговиот прегледен и елегантен изглед, сите можни позиции на мобилниот уред успеваат да најдат место истовремено. Високо иновативниот троен флексибилен дисплеј систем му овозможува на телефонот да има големина на кредитна картичка кога е целосно составен.

Првото отворање на телефонот открива дисплеј од 40 мм, по што, со следниот потег, двојно се зголемува и станува идеален за забавно селфи. Третата, последна фаза на отворање, носи тенок седум-инчен екран на допир и корисен во сите функции. Поставена хоризонтално, секоја страница од екранот се претвора во оперативен панел со функции чувствителни на допир. Луксузниот и иновативен паметен уред е моментално во фаза на идеја, доаѓа со безжичен полнач во форма на коцка, со слот во центарот, дизајниран да го држи за време на процесот на полнење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Поранешниот историски имот на Мишел Фајфер во Лос Анџелес неодамна се најде на пазарот на недвижнини и доаѓа со цена од дваесет милиони долари…...

Fool Moon

Во едно интервју, Џоан Колинс се присети на флертувањето со Боби Кенеди, но не откри сè поради почит кон неговата вдовица, која може да...

Fool Moon

Оваа жена сосема случајно наиде на предизвик што ќе го пренесе и во 2021 година. Сара Робинс-Кол целосно го оправда купувањето на еден црн...

Green Tea

По срдечните празнични оброци и мрзливоста со денови наназад, време е да започнете, нели? Напнатоста во воздухот поради каење може да се пресече со...

Advertisement