Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најскапите разводи на сите времиња!

Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда објавија дека планираат развод, по повеќе од 27 години брак…

Според наводите, судските документи ни откриваат дека славната двојка не потпишала никаков предбрачен договор, што може многу да го чини славниот филантроп. Ако мислевте дека организирањето свадба е скап процес, ќе бидете изненадени од бројот на разводи на богати и славни. Како што дознаваме, според некои дискусии, разводот на Бил Гејтс со Мелинда може да чини дури 127 милијарди долари! Овој пат, решивме да се фокусираме на најскапите:

  1. Мајкл Џордан и Хуанита Ванои – 168 милиони долари

Мајкл и Хуанита се разведоа по седумнаесет години брак, разумно и во пријателски односи. Според „Чикаго Бизнис“, Ванои добила168 милиони долари во бракоразводна парница, што е една од најскапите зделки во историјата на овој спорт.

  1. Тајгер Вудс и Елин Нордегрен – 710 милиони долари

Од најдобриот голфер на светот до господарот на скандали со прељуба, Тајгер Вудс беше нарекуван со многу имиња, што на крајот доведе до крај на неговиот шестгодишен брак со Елин Нордегрен. Двојката се запозна кога Елин се пресели во САД од Шведска, а нивниот брак заврши кога се откри дека Вудс имал афера со менаџерка на ноќен клуб во Њујорк.

  1. Руперт Мардок и Ана Марија Ман – 1,7 милијарди долари

Скапите разводи не беа популарна работа во текот на 90-тите години на минатиот век, но разводот на Руперт Мардок и Ана Марија Ман, шкотска новинарка, им го отвори патот. Ман доби 1,7 милијарди долари во бракоразводна парница, со дополнителни 110 милиони долари во готовина.

  1. Алек Вајлденштајн и Џослин Вајлденштајн – 3,8 милијарди долари

Француски милијардер роден во Франција, Алек Вајлденштајн, беше во брак со Џослин Вајлденштајн дваесет и една година. Нивниот развод се случи во 1999 година, кога Џослин добила околу 3,8 милијарди долари. Секако, во тоа време, таков развод со огромна парична оштета, очигледно сè уште не ги потрошила.

  1. Џеф Безос и Мекензи Скот – 38 милијарди долари

Џеф Безос е прв во многу работи, дури и кога станува збор за развод. Основачот на Амазон се разведе од сопругата Мекензи Скот, а нивниот развод е најскап во историјата, до денес. Скот доби компензација од 38 милијарди долари и преку ноќ стана третата најбогата жена во светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement