Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најпрофитабилните казина во светот

Лас Вегас одамна е познат како светска престолнина на коцкањето, која секоја година привлекува илјадници врвни играчи благодарение на мноштвото екстравагантни луксузни казина.

Во 2020 година, Лас Вегас забележа приход од неверојатни 13,6 милијарди долари, од кои 5 милијарди долари се припишуваат на играње игри во казината низ градот.

Но, иако не може да се негира дека силните светла на Вегас секогаш ќе бидат машина за правење пари, Лас Вегас повеќе не е лидер во однос на годишниот приход. Бидејќи законите за коцкање се олабавени во Азија, отворени се многу луксузни казина, а многу светски коцкари го насочуваат своето внимание кон оваа дестинација.

Сепак, новиот крал кога станува збор за глобалните приходи од казино е Макао – кој далеку ја надмина конкуренцијата во последниве години и донесе повеќе од 29 милијарди долари само во 2020 година.

Специјалната административна област на Кина доби легија лојални повратници кои се привлечени од нејзините раскошни хотели, екстравагантни ресторани и, се разбира, раскошните казина.

А кога станува збор за најпрофитабилните казина во светот, сите три може да се најдат токму овде.

Galaxy Makao, Макао

Како дел од огромната „Galaxy Entertainment Group“ (GEG), Галакси Макао ги отвори своите врати во 2011 година и стана едно од казината со најголема заработка во светот.

Дел од огромен и ултра луксузен супер-одморалиште со повеќе од 2.200 соби и апартмани, 50 ресторани, па дури и сопствена вештачка плажа, Галакси сигурно не ги прави работите на половина, а казиното кое заработи повеќе од 8 долари милијарди долари во 2019 година, сега е оценето како најпрофитабилното казино во светот.

Нудејќи 650 игри на маса и 1.500 автомати, мега-богатите ентузијасти за коцкање се собираат низ целиот свет за да ги искусат легендарните сали за игри од прва рака – и иако бројките паднаа од почетокот на глобалната пандемија, казиното продолжува да врти големи суми пари .

Во 2022 година, кога ограничувањата за патување конечно ќе бидат ублажени, можеме да очекуваме Галакси да го надмине претходниот рекорд на приходи, при што некои од најголемите светски потрошувачи веќе ги резервираа најлуксузните апартмани во хотелот и подготвени да си ја пробаат среќата во казино.

SIM Grand Lisboa Casino, Макао

Иако неговото име може да означува локација на Португалија, SIM Grand Lisbon всушност се наоѓа во Макао – новата светска престолнина на казината.

SIM Grand Lisboa е луксузно и луксузно одморалиште кое е едно од главните моменти во градот, а во казиното ќе најдете 800 маси за игри, заедно со 1.000 автомати, што го остварува сонот за речиси секој коцкар.

Во 2019 година, пред почетокот на глобалната пандемија, приходите надминаа 4,27 милијарди долари – и по едно или две одложувања во последните 18 месеци поради затворања поврзани со карантинот, сега е повторно отворен и продолжува да работи. Во меѓувреме, казиното ја искористи можноста дополнително да ги надгради своите прекрасни казина – и во 2022 година можеме да очекуваме највисок бруто приход до сега.

The Wynn Resort, Макао

Популарно име во Вегас, брендот Wynn стигна и до Азија, и додека продолжува да ги шири своите крилја низ континентот, најимпресивното претпријатие до сега е – можеби не изненадувачки – лоцирано во Макао. Во последниот квартал од 2020 година успеа да собере повеќе од 1,65 милијарди долари приход и покрај актуелните глобални предизвици, оставајќи свој белег не само на хоризонтот на Макао, туку и на глобалната економија.

Добитник на не една, туку на осум независни награди со пет ѕвездички на Форбс, брзо стана рај за гурманите со длабоки џебови кои уживаат во незаборавните ресторански искуства помеѓу покер и рулет. Со 27.300 квадратни метри простор и стотици игри на маса и автомати за игри на среќа, не е тешко да го задоволите вашиот апетит – а Wynn, кој има 1.000 соби и апартмани и секакви луксузни објекти, брзо станува најновото „place to be“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement