Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најдобрите инвестиции во 2021 година

Bitcoins, Bitcoin in hand of woman, Digital cryptocurrency Online, virtual future currency concept.

Во текот на изминатата година, Арбутнот Латам забележа поголема конвергенција помеѓу хоби и инвестирање. Светско богатство објави дека дури и преку оваа пандемија, инвеститорите продолжиле да водат вредности за клучните колекционерски средства.

Инвестиции заради страст многу често се само хоби отколку дел од поширока стратегија за финансиско планирање. Експоненцијалните технолошки промени и огромниот пораст на инвеститорите во малопродажба упорно создаваат нестабилност и непредвидливост во новите класи на средства.

Она што е сигурно е дека границите помеѓу инвестициите на страст и инвестициите за чиста намена станаа понејасни. Значи, што точно ги интересира луѓето? Прочитајте за да дознаете повеќе.

Токени (NFT)

 Digital cryptocurrency

Дигиталните валути станаа многу популарна форма на тргување за забава и спорт
Според податоците на пазарот, 134.191 продажба се случила во март 2021 година, при што колекционерите потрошиле повеќе од 200 милиони американски долари за тргување уметнички дела, гифови и мемиња. Платформата е одличен начин за уметникот да ја започне својата кариера и да биде награден за својата работа.

Не е изненадувачки што NFT -и го привлекоа вниманието на многу компании подготвени да ги поместат границите и да го откријат потенцијалот, од криптовалути за забава и спорт, до влегување на пазарот за колекционерски предмети насочени кон фудбалските фанови, па дури и виртуелни недвижности, со дигитален дом што се продава исто толку како 500.000 американски долари неодамна.

Играчки

Колекционерските предмети од „Војна на Sвездите“ привлекоа внимание на многумина.
Неотворена и заборавена копија на Super Mario Bros за Nintendo Entertainment System, божиќен подарок од 1986 година, беше продадена на аукција за 660.000 американски долари минатиот месец. Подарокот остана неотворен 35 години!

Покемонските трговски картички добија огромна популарност за време на пандемијата „Ковид-19“. Ретка, прва едиција „Charizard“ продадена за 360.000 долари. Форбс објави дека за некои помалку уникатни картички, продажната цена може да варира помеѓу 400 и 2000 УСД.

Колекционерските предмети од „Војна на Starвездите“, исто така, го привлекоа вниманието на многумина. Во 2019 година, прототипот на играчката „Биб Фортуна“ од „Војна на Sвездите“ се продаде за 36.000 фунти заедно со други ликови, за кои беше кажано дека се „релативно непознати“.

Книги

A variety of books

Кога станува збор за инвестиции во книги, клучни се книгите за првото издание.
Добро чуваните, оригинални, ограничени изданија се продадени на аукции за стотици илјади фунти – во некои случаи дури и милиони. Навистина, првиот стрип досега со Супермен продаден на eBay за над 3,25 милиони американски долари. Оригиналот беше во продажба за 10 центи во 1938 година.

Книгите за Хари Потер, исто така, се покажуваат како оригинална инвестиција. Само 500 примероци од првото издание беа првично отпечатени и не помина долго време додека не беше забележана правописна грешка во книгата. Во 2020 година, една од овие копии, објавена во 1997 година, ја заобиколи првобитната вредност од 30.000 фунти и се продаде за 60.000 фунти.

Винтиџ бејзбол картички

collection of 1980s Cleveland Indians Baseball cards

Картичките со нане продадени на американскиот пазар StockX пораснаа во просечна цена во 2020 година, од 280 американски долари на 775 американски долари по картичка. Само минатиот месец, една од 100-те картички на спортистот од ваков вид, Том Брејди, беше продадена за 1,3 милиони американски долари.

Накит

Beautiful rings and necklaces

Одредени парчиња накит можат да се продадат за големи количини на аукции низ целиот свет
Дијамантите во боја се сметаат за најсигурен залог за враќање на инвестицијата. Најголемото лицитирано парче, 14,8 каратен виолетово-розов дијамант, продадено за 20,1 милиони фунти во 2020 година во Швајцарија, што покажува дека пазарот остана силен и покрај пандемијата.

Патики

trainers

Патиките исто така го заслужија своето место како инвестициска категорија
Обучувачите исто така го заслужија своето место како инвестициска категорија. Во Англија, колекцијата патики на Кание Вест x Луј Витон се проценува како највредна со 22.763 фунти. Ако поседувате пар од овие патики, се надеваме дека сте ја одбрале сивата и розовата боја, бидејќи тие се најбараните. Во САД, еден пар патики во стилот на познатите ,,забивања” на Најк се продадоа во март за еквивалент од 24.000 фунти.

Ник Горнал, шеф за развој на бизнисот во Арбутнот Латам, рече: „Традиционално, страстните инвестиции би вклучиле убава и современа уметност, вино, часовници, класичен накит и супер автомобили, од кои сето ова би сугерирало ниво на знаење и големи прашања околу автентичноста, складирање, данок и осигурување.

„Во светот кој имаше историски ниски нивоа на каматна стапка по 2008 година и со глобализацијата на инвеститорите, особено од Кина што пристапува преку технологија, постои нов интерес и потранспарентни пазарни платформи за такви страсни инвестиции.

„Не е изненадување да се видат уште многу нови трендови. Се поставува прашањето каква цена ќе се плати по 30 години за прототипот на електричен автомобил или дигитален отпечаток за денешниот инфлуенсер на Инстаграм.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement