Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

НАЈГОЛЕМИОТ СИН ДИЈАМАНТ ВО СВЕТОТ ПРОДАДЕН НА АУКЦИЈА ВО ХОНГ КОНГ…

Не е новост дека сините дијаманти се ретки и често се продаваат за огромни суми пари.

Наречен „The De Beers Blue“, масивниот скапоцен камен од 15,10 карати е категоризиран како „фенси живописно сино“, најдобрата оцена на бои од Гемолошкиот институт на Америка (GIA). Овој подвиг го постигнуваат не повеќе од 1% сини дијаманти ширум светот, што го прави уникатен.

Sotheby’s исто така, забележа дека само пет накити од над 10 карати некогаш се појавиле на аукции, и дека ниту еден никогаш не бил поголем од 15 карати, поради што „појавата на овој беспрекорен скапоцен камен е значаен настан“.

Де Beers Blue беше пронајден од Petra Diamonds како суровина од 39,35 карати во април 2021 година во нејзиниот рудник Кулинар во Јужна Африка. Ја купи Diacore, кој подоцна ја полира до сегашната форма. Коментирајќи, Пети Вонг, претседател на Sotheby’s Во соопштението на аукциската куќа се вели: „De Beers Blue ме фасцинираше од моментот кога го видов. Со својата силна живописна боја и неверојатно убав крој, тој е навистина камен што се појавува многу ретко и едноставно најголемиот син дијамант што некогаш сум го видел за време на неговата 31-годишна кариера во аукциската куќа Sotheby’s“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement