Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најголема инвестиција во виртуелно земјиште: Платени се над 4,3 милиони долари

Бројките потрошени во метапросторот се запрепастувачки и достигнуваат милиони.

Иако цените на земјиштето и недвижностите во Македонија вртоглаво пораснаа, за цифра од повеќе од 233 милиони денари, сепак можете да купите станови и куќи од високата класа во Скопје и пошироко. Но, наместо да инвестира во „недвижен“ недвижен имот каде што можете да живеете, да одите на одмор или да продолжите да изнајмувате и да заработувате пари, Republic Realm плати дури 4,3 милиони долари за виртуелно земјиште во „The Sandbox“.

Тоа е метапростор во кој корисниците можат да поседуваат, но и да купуваат и продаваат виртуелни работи како што се автомобили, бродови, куќи и земјиште. Бројката од 4,3 милиони долари или повеќе од 233 милиони денари е рекордна сума платена досега за купување на виртуелно земјиште во „мета-универзумот“. Досегашниот рекорд е 2,43 милиони долари.

Ваквата инвестиција на многумина им изгледа лудо и се поставува прашањето за логиката на таквата инвестиција, но да потсетиме дека Republic Realm неодамна ја продаде својата виртуелна јахта во The Sandbox за дури 650.000 долари.

Оваа компанија досега има инвестирано многу пари во дигитални средства и поседува околу 2.500 земјишта во 19 виртуелни светови. Во зависност од земјиштето, понекогаш тие само се надеваат дека цената на земјиштето ќе расте со текот на времето и ќе заработат пари на тоа, но во некои случаи тие работат со архитекти кои дизајнираат виртуелни куќи или трговски центри на нивната земја, додека неговите „градители“ се главните девелопери на играта.

Метапросторите стануваат сè попопуларни и се повеќе компании се заинтересирани да им овозможат на корисниците вакво искуство во виртуелните светови. Изгледите за заработка во вакви светови се екстремно високи и вреди трилион долари годишно, според Grayscale, но и покрај големите најави, останува да се види како ќе се развива пазарот и како корисниците ќе го прифатат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement