Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Најбогатите луѓе во светот останаа без 44 милијарди долари

Колективното богатство на десетте најбогати технолошки милијардери штотуку е намалено за 44 милијарди долари

Според индексот на милијардери во Блумберг, извршниот директор и основач на Амазон, Џеф Безос, имал најголем индивидуален пад на богатството, загубил 9 милијарди долари. Илон Маск и Марк Цукерберг загубиле 8,5 милијарди долари, односно 4,2 милијарди долари, додека Бил Гејтс загубил 2,9 милијарди долари.

Маск, Цукерберг и Гејтс се милијардери – нивното богатство вреди најмалку 100 милијарди долари, така што тие загуби се само дел од нивното општо богатство. На пример, Безос остана без 4,5% од својата вредност.

Падот на нивното богатство се случи по силниот почеток оваа година за сите технолошки компании, бидејќи луѓето ширум светот се свртеа кон онлајн продавниците и услугите предизвикани од пандемијата на коронара вирус. Пазарот продолжи да расте, но многу компании ја преценија нивната вредност, што доведе до распродажба и пад на вредноста на акциите, по 11 дена раст.

Сепак, дури и по овие загуби, 10-те најбогати милијардери сепак имаат колективно богатство од 830 милијарди долари.

Загуба претрпе и Мекензи Скот, па нејзиното богатство се намали за 3,2 милијарди долари. Таа стана најбогатата жена на светот откако се разведе од Џеф Безос во 2019 година.

Падот на богатството доаѓа откако пандемијата дополнително ја нагласи финансиската нееднаквост во Соединетите држави, каде што секој петти човек се соочува со иселување овој месец, додека јавните кујни се во најголема побарувачка досега.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...