Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

„Најбогатиот“ остров во САД: Место каде што луѓето просечно заработуваат над 2 милиони долари годишно

Високите цени на храната и пијалоците не претставуваат никаков проблем за жителите на овој остров, кој во последните неколку години e именуван како најбогат регион во САД.

Резервирањето маса во најпрестижните ресторани во Мајами во САД не е лесна задача. Но, на Ла Пјаца, тоа е речиси невозможна мисија, освен ако не поседувате најмалку 2 милиони долари или имате богати пријатели.

Имотната цена на островот Фишер, каде што се наоѓа овој нов ресторан, варира од 2 до 39 милиони долари. Ова е добро да се знае, имајќи предвид дека само жителите на островот – и нивните гости – им е дозволено да доаѓаат на Ла Пјаца.

Ресторанот е дел од станбениот комплекс Палацо Дела Луна и служи само органски и локално одгледувани состојки. Неговото мени се базира на јадења од риба и морски плодови и месо. Покрај тоа, таа вклучува импресивна меѓународна листа на вина со вртоглави цени.

Но, високите цени на храната и пијалоците не се проблем за жителите на островот Фишер, кој се протега на 0,9 квадратни километри долж плажата Мајами и се смета за најбогатите луѓе во Соединетите држави во последните неколку години.

Според анализата на Блумберг минатата година, жителите на овој бариера остров имаат најголем просечен годишен приход во земјата – 2,2 милиони американски долари (во 2018 година), или околу 116,5 милиони денари по глава на жител.

Треба да се напомене дека Фишер е дом на околу 800 семејства од 40 различни земји. Покрај тоа, островот повремено го посетуваат околу 400 луѓе кои работат во ресторани на островот или како помошен персонал за богатите.

Нема мостови на островот, така што можете да стигнете тука само со траект или јахта. Покрај станбените комплекси, тука ве чекаат приватни плажи, терени за голф и тенис, осум ресторани и барови и многу други ексклузивни придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement