Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Направија шема за присилна работа, вистински срам: Дали ги гледате етикетите на вашата облека?

Шведскиот моден гигант H&M ја прекина соработката со производителот на памук Huafu Fashion. Работата, наводно, била прекината поради обвинувања за присилна работа во кои биле вклучени етнички и верски малцинства од кинеската провинција Ксинџијанг.

Модниот продавач прецизирал дека тој не работел со ниту една фабрика за облека во тој регион и дека повеќе нема да снабдува памук од Ксинџијанг, што е најголемата кинеска област за одгледување памук. Извештајот на Центарот за австралиски институт за стратешка политика (АСПИ) го посочи H&M како еден од корисниците на програмата каде што е забележана присилна работа во фабриката во Анхуи.

Сепак, H&M во изјавата додаде дека никогаш немала никаква врска со фабриката во Анхуи, ниту со операциите на Хуафу во Ксинџијанг. H&M призна дека има „индиректна деловна врска единствено“ во Шангиу, провинција Ксинџијанг, која е во сопственост на Huafu Fashion. – Иако во таа фабрика нема индиции за присилна работа, решивме да ги прекинеме индиректните деловни односи со Huafu Fashion во следниот период, сè додека не добиеме повеќе информации за наводите за присилна работа, без оглед на единицата и покраината – рекоа тие.

Компанијата исто така изјави дека спроведе истрага во сите фабрики за облека со кои работат во Кина, со цел да се осигура дека тие не вработуваат работници … „на начинот на кој се пријавува, дека постојат шеми за вработување каде што е евидентирана присилна работа“.

Се огласија и претставници на властите во Кина, изјавувајќи дека критиките што се однесуваат на нив се политички мотивирани и се засноваат на лаги за тоа што се случува во огромните објекти што ги изградила.

Кина го нарече потегот „вознемирувачки“ и ги отфрли обвинувањата за присилна работа како „целосна измислица“.

Кина произведува околу една петтина од светскиот памук, претежно во Ксинџијанг. Тоа е исто така најголем увозник на влакна во светот, што исто така го увезува од САД. Цената на памучните фјучерси на стоковната берза во Џенгжу тогаш падна за 4,5 проценти, на 12.365 јуани (1.804,90 УСД) по тон.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Последните осум месеци многумина ги опишаа како неверојатни, но и нереални од една страна. Откако го живеевме нашиот нормален ритам на живот, одеднаш сите...

Wall Street

Колку е ефикасен активизмот преку ИнтернетАнти-расистичкото движење Black Lives Matter во Америка масовно се шири низ целиот свет благодарение на социјалните мрежи. Но, се...

Fine Living

Најновата понуда на Hublot ни претстави интересен пресврт…. Швајцарската марка часовници го зеде својот механизам MECA-10, кој дебитираше пред четири години, го зголеми и...

Green Tea

Овошјето е секогаш и во секоја форма здраво. „Обичното“ млеко треба да се замени со млеко од соја. Сок без калории е здрава опција....