Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Механичар го победи Тесла на суд: Мора да ја вратат сумата што ја потрошил за Model 3…

Сега Гајтан добива многу пораки од клиентите на Тесла кои имаат секакви проблеми со нивните копии.

Познат како механичар „ТикТок“ по советите и објавите на таа популарна социјална мрежа, скромниот шпански механичар Анхел Гајтан од Мадрид сега се прослави и по нешто друго – имено ја доби тужбата против Tesla Motors на суд.

Како љубител на моделот Тесла што го вози од 2013 година, тој го купи Тесла Модел 3 во септември 2020 година и брзо откри голем број проблеми што пристигнаа со неговата копија, а најсериозните се лошите заварувања на возилото што пристигна ново.

Во интервју за El Periodico de España, тој рече дека е подготвен да прифати некои проблеми со квалитетот во раните денови на компанијата кога произведуваше помалку возила, меѓутоа, сега кога станува збор за масовна марка, чувствува дека посериозните дефекти и грешките се неприфатливи.

Најголемата мана што ја затекнал на автомобилот е варот што се распаѓа, а пронашол и дефекти на внатрешните панели. Покрај тоа, неговиот Model 3 дојде со различни празнини на предниот капак и истрошени бришачи на шофершајбната.

Анхел, кој има работилница во близина на шпанската престолнина, на тој начин имал лошо искуство со услугата на Тесла по купувањето во Шпанија, поради што ја тужел компанијата и ја извел работата на суд каде што ја добил тужбата против автомобилскиот гигант.

Судот одлучи дека Tesla Motors мора да го врати целиот износ потрошен за купување на Tesla Model 3. Пресудата е донесена во првостепениот суд во Фуенлабрад, што е 62.330 евра што Tesla Motors мора да му ги плати на Анџело Гаитан, а бројката е не случајно.

Ова е точната сума со која Шпанецот го платил новиот Model 3 Long Range со доплата за некои опции (Ангел во своите видеа истакнува дека купил и AutoPilot, но решил да го врати, па сумата што првично ја платил била 72.000 евра. ).

„Иако експертот инсистираше на тоа дека проценетите недостатоци не го загрозиле структурниот интегритет или безбедноста на возилото, се докажа дека возилото не ги исполнува стандардите за квалитет што се очекуваат од престижна марка како што е Тесла“, напиша судот во својата одлука.

Иако компанијата јавно не го коментираше проблемот или тужбата, тие на суд тврдеа дека Model 3 не е возило од висока класа и дека жалбите на Гаитан се невалидни. Сепак, на судијата во случајот ова не беше убедливо.

Мора да се признае, механичарот прво се обиде да ги реши проблемите со производителот и нивниот оддел за постпродажба, но не беше задоволен од понуденото.

„Автомобилот дојде со лошо заварено тело. Ми рекоа дека тоа не е голем проблем и да го игнорирам. Имав опција да го вратам онлајн за две недели, но го пропуштив рокот бидејќи автомобилот беше во работилница Ми дадоа опција да ја повторам дигестијата, а јас им реков дека нема да дозволам тоа на нов автомобил“, ја раскажал механичарот целата приказна за El Periódico de España. „Без да ми понудат повеќе решенија, решив да одам на суд“, додаде тој.

Механичарот кој им ја крева косата на луѓето во центарот на Тесла ја искористи моќта на социјалните мрежи за да раскаже се што се случи со неговиот Модел 3 и проблемите со заварувањето. Сега Tesla Motors има шанса да поднесе жалба што најверојатно ќе се случи.

Ел Периодико пишува дека нема слични случаи во шпанската правна историја, а на глобално ниво, само еден сопственик добил сличен случај на суд во Кина.

Сега, сепак, Гајтан вели дека добива многу пораки од клиентите на Тесла кои имаат секакви проблеми со нивните примероци, и секоја недела добива клиенти од цела Шпанија со проблеми со заварување, повеќекратни недостатоци во завршната обработка и батерии што не се полнат, а тој со задоволство ги упатува како да поднесат тужба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement