Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

МЕМОАРИТЕ НА ПРИНЦОТ ХАРИ-ЗА ЕДЕН ДЕН ПРОДАДЕНИ 1,4 МИЛИОНИ ПРИМЕРОЦИ…

Принцот Хари ја раскажува својата страна од приказната и луѓето секако сакаат да ја слушнат.

Мемоарите на поранешниот член на британското кралско семејство,”Spare”, одлетаа од полиците, продадени повеќе од 1,4 милиони примероци од датумот на објавување во САД, Канада и Велика Британија во вторникот. Издавачот Penguin Random House вели дека многу очекуваната книга поставила рекорд за најголема продажба на првиот ден, надминувајќи ја секоја друга нефикционална книга што некогаш ја објавиле.

Бројот вклучува пред-нарачки, печатени и дигитални копии, како и аудио книги, велат од компанијата. Penguin Random House испечати 2 милиони примероци од мемоарите за американскиот пазар, а брендот сега одлучи да произведе уште повеќе изданија за да ја задоволи големата побарувачка.

Постоечката побарувачка се зголеми откако копии од книгата на принцот Хари по грешка беа ставени на продажба во Шпанија минатата недела, а содржината подоцна протече во британските весници. Мемоарите оттогаш се дел од виорот на дискусии на социјалните мрежи, со зборување за заладените односи на војводата од Сасекс со неговиот брат, принцот Вилијам, и за третманот што го доби Хари кога ја претстави својата сопруга Меган Маркл во британското кралско семејство.

Моментално рангиран број 1 на онлајн листата на бестселери на Amazon и Barnes & Noble, мемоарите се најновиот дел во јавноста, напната сага помеѓу војводата од Сасекс и британското кралско семејство. Хари и Меган, кои решија да се повлечат од своите кралски должности во 2020 година, ги објавија своите поплаки во интервју со Опра во 2021 година и во нивниот документарен филм за Нетфликс во 2022 година. Серијата стана една од најдобрите 10 емисии на платформата за стриминг кога беше објавена и оттогаш собра над 80 милиони прегледи. Во меѓувреме, неодамнешното интервју на Хари со Андерсон Купер на 60 минути собра импресивни 11,2 милиони прегледи – најдоброто во сезоната, според CBS.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement