Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Мелинда Гејтс е побогата за 850 милиони долари

Бил и Мелинда Гејтс се меѓу најбогатите луѓе во светот, а многумина во моментов се занимаваат со темата за нивниот развод…

Кој колку ќе добие, на кому што ќе припадне или што ќе остане – сè уште нема одговори на сите овие прашања, само од една причина. Кога најбогатите луѓе во светот го споделуваат своето богатство, тие тоа го прават полека и често надвор од очите на јавноста.

За време на неодамнешните трансфери, Бил и даде на својата поранешна сопруга акции во Deere & co, во вредност од 850 милиони долари, додека пред неколку дена, славниот филантроп и богат човек го пренесе својот бизнис на AutoNation и National Canada Railway, што доведе до бројка од околу 3 милијарди долари.

Уделот на Мелинда во Deere & Co сега претставува 2,25 милиони акции, или околу седум проценти од вкупната инвестиција на компанијата. Откако беа префрлени на Мелинда, акциите на Бил доживеаја пад од 9,3%. Мелинда поднесе барање за развод на 3 мај, истиот ден кога таа и Бил јавно го објавија разводот, бидејќи нивниот брак бил „непоправливо скршен“. Според наводите, Бил Гејтс е женкар, а Мелинда негодуваше за неговата врска со починатиот финансиер и осуден сексуален престапник, Џефри Епштајн.

Говорејќи за трансфери, оваа поделба ја натера Мелинда да преиспита немилосрдно наследство од 10 милиони долари за секое од нејзините три деца – парот има огромно богатство проценето на 130 милијарди долари, а засега нивните деца ќе добијат само 0,008% од вкупното богатство .

Бил веќе донираше најголем дел од своите акции во „Мајкрософт“ и држи само 1,3% во компанијата што ја основа, а сепак вреди 25 милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement