Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

ЛУСТЕР НА АЛБЕРТО ЏАКОМЕТИ, КУПЕН ЗА 300 ДОЛАРИ,ПРОДАДЕН НА АУКЦИЈА ЗА 3 МИЛИОНИ…

Ако убавината е во окото на гледачот, тогаш уметноста лежи во окото на уметникот, или барем во способноста да се филтрира уметноста од ѓубрето.

Англискиот сликар Џон Кракстон препознал генијално дело во антикварница во Лондон во 1960 година. Кракстон, без многу размислување, платил 300 долари за лустер за кој правилно заклучил дека е дело на големиот скулптор Алберто Џакомети.

Креацијата од 1940-тите неодамна беше продадена на аукција од Christie’s за неверојатни 3,52 милиони долари, што е многу над проценката од 1,8 до 3 милиони долари.

Во 2021 година, Фондацијата Џакомети во Париз ја потврди автентичноста на лустерот, нарекувајќи го едно од најзначајните дела во кариерата на скулпторот. „Пазарот на дизајнерски парчиња од Алберт и неговиот брат Диего Џакомети никогаш не бил посилен, со највисока цена за бронзен лустер на аукција во 2018 година од 7.602.400 фунти“, изјави Мишел Мекмулан од аукциската куќа Кристи.

Биографот на Џон Кракстон, Иан Колинс, исто така повереник, рече: „Лустерот ги прикажува различните текови на креативна мисла што го окупираа Џакомети во овој продуктивен период. Беше ставен во канцелариите на Bloomsbury во 1949 година, но списанието се затвори следната година. Тој беше отстранет од зградата и ставен во складиште, иако не знаеме како го најде патот до антикварницата во Лондон“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement