Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Леброн Џејмс стана милијардер…

Џејмс заработил 385 милиони долари играјќи за Лејкерс, Кливленд Кавалирс и Мајами Хит, а најголемиот дел од своето богатство го заработил од кошаркарските терени со спонзорства и други деловни потфати.Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс (37) стана милијардер, со што стана првиот активен кошаркар кој успеал, објави престижниот магазин Форбс.

Единствениот друг кошаркар кој се пофали со титулата милијардер е Мајкл Џордан, кој стана милијардер во 2014 година, речиси една деценија по повлекувањето од професионалното играње.

Ѕвездата на Лејкерси минатата година заработи 121,2 милиони долари, надминувајќи го прагот од 1 милијарда долари.

Џејмс заработи 385 милиони долари играјќи за Лејкерс, Кливленд Кавалирс и Мајам Хит, а најголемиот дел од своето богатство го заработи од кошаркарските терени со спонзорства и други деловни потфати.

Најголемиот надворешен извор на приход на кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс е SpringHill, телевизиска и филмска продукциска компанија што ја основа со неговиот деловен партнер Маверик Картер. И денес е нејзин мнозински сопственик.

37-годишниот исто така има удел од еден процент во Fenway Sports Group, која е сопственик на спортски тимови како Ливерпул и бејзбол гигантот Бостон Ред Сокс.

Џејмс е исто така голем инвеститор. Долго време склучувал договори на тој начин што поседува акции со заштитен знак и на тој начин наместо брза исплата добива дел од добивката.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement