Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

КУЛТНА СЛИКА „WATERLOO BRIDGE“ НА МОНЕ МОЖЕ ДА ГИ СОБОРИ СИТЕ РЕКОРДИ НА АУКЦИЈА…

Ако отсекогаш сте сакале да добиете слика од Клод Моне, еве ја вашата шанса!

Култната верзија на уметникот „Waterloo Bridge“ наскоро ќе се најде на аукција за неверојатни 30,2 милиони долари.

Ремек-делото последен пат беше видено на аукција во 1939 година и се наоѓа во истата семејна колекција, бидејќи беше купено од Арде Булова, претседател на Bulova Watch, во 1951 година. Сликата е дел од култната серија од 41 слика „Waterloo Bridge“, која Моне ја насликал помеѓу 1899-1904 година.

Од нив, 26 слики припаѓаат на јавни институции, вклучително и Националниот музеј на западната уметност во Токио, Фондацијата Бурле во Цирих, Институтот за уметност во Чикаго, Националната уметничка галерија во Вашингтон и Музејот на уметноста во Берн, со само неколку познати приватни колекционери.

Како што вели Кристи, сликата „го отсликува трајното влијание и позицијата на Лондон како глобален културен центар и го прикажува дијалогот меѓу Лондон и Париз во историскиот канон на уметноста“.

Кит Гил, шеф на импресионистичката и модерната уметност во аукциската куќа Кристи во Лондон, која ги продава уметничките дела, рече: „Сликите од лондонската серија се веројатно некои од најпознатите пејзажи што ги насликал. Моне не можеше да ја најде оваа променлива светлина и атмосфера никаде на друго место во светот. Тој сликаше на југот на Франција, на брегот на Нормандија, но токму во Лондон го достигна врвот на својот импресионистички талент“.

Слично на тоа, Јуси Палканен, глобален претседател на аукциската куќа Кристи, додаде: „Waterloo Bridge”во Лондон е инспиративна тема што доведе до прославена серија слики, од кои повеќето ги красат ѕидовите на големите светски музеи. Овој пример, кој долго време е позајмен на Музејот на уметност во Базел, се карактеризира со неговиот фантастичен ефект на утринска светлина додека сонцето изгрева. Станува збор за поетско ремек дело кое ќе ја освои имагинацијата на светските колекционери кога ќе биде прикажано во Лондон на 22 јуни.

Сликата „Waterloo Bridge, effet de brume“ ќе се најде на аукција на 28 јуни во Лондон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement