Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

КРИСТИ НУДИ РЕТКО ПРВО ИЗДАНИЕ НА „ХАРИ ПОТЕР“ НА АУКЦИЈА ВО ЛОНДОН…

Првото издание на книгата „Хари Потер и каменот на волшебникот“, со неколку печатни грешки и потпис на авторката Ј.К. Роулинг ќе биде понудена од Кристи на приватна аукција во Лондон.

Всушност, ова не е единствената копија од овој тип што постои, туку е дел од тиражот на 500 книги со тврд повез кои во првичната верзија беа отпечатени во 1997 година. Од нив, 300 се испратени во библиотеките, а предметната книга е една од преостанатите 200 и ќе биде понудена во рамки на претстојната аукција „Уметноста на книжевноста: позајмица и продажна изложба“.

Марк Вилтшир, специјалист за печатени книги и кокуратор на Уметноста на литературата, рече во изјавата:

„Имаше неколку работи што се чинеше дека тргнаа наопаку во изработката на книгата. На задната страна, на пример, зборот филозофи, што секако е клучниот збор… тој беше погрешно напишан како „филосфери“, без таа друга буква. „О“, а на страница 53, во списокот на предмети што учениците треба да ги понесат со себе во Хогвортс, зборовите „еден стап“ се повторуваат двапати во текстот. На многу начини, оваа книга е физичка манифестација волшебно сеќавање за многу читатели и го прави толку посакуван“, рече Вилтшир, потсетувајќи дека настанот „Уметност на литературата на Кристи“ ќе биде отворен за јавноста од 7 до 15 јуни 2022 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement