Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кралица на модерните забави: Го срушила кралството, завела стотици мажи, смртта ја дочекала сама и дементна! (ФОТО)

„Секако дека наоѓам дел од себеси во Волис Симпсон… се идентификувам со неа како исклучителна личност, како икона сведена на стереотип, затоа што Симпсон никогаш не беше разбрана на вистински начин. Во филмот се обидов да и покажам нејзината хуманост“, изјави Мадона во 2011 година во Мостра, пред премиерата на нејзиниот филм W.E. Исто така, поп-иконата призна дека секогаш чувствувала посебна поврзаност, своевидна блискост со Волис и дека честопати одела пред зградата во Лондон каде што живеела.

„Бев како чудак, гледав во зградата и се надевав дека ќе ја фатам специјалната магија што остана таму по Волис. Замислував дека кралот секој ден доаѓа кај неа за коктели… “

Филмот на Мадона стимулира спомени и приказни за жената која го одбила Едвард VIII и англиската круна. За Волис Симпсон, колекционер на накит, чевли и флертувања, стилска икона и владетелка на џет-сетот од нејзиното време.

Фатална средба

Беси Волис Ворфилд е родена на 19 јуни 1896 година во Самитот Блу Риџ, Пенсилванија, како единствена ќерка на Тикла Волис и Алис Монтагу. Родена е само седум месеци по венчавката на нејзините родители, што значеше дека е зачнато надвор од брак и непростливо во конзервативна средина.

Остана без татко набргу по раѓањето, нејзината мајка и таа претежно живееја со помош на богати роднини, кои тоа го правеа тајно, во страв дека околината ќе ги осуди за помагање на жена која имала секс пред брак. Растејќи, Беси се повеќе се огорчуваше на опкружувањето во кое живее и тоа силно ја погоди кога не доби покана за бал со која тогашните девојки официјално влегувале во друштва. Одлучила да промени нешто во својот живот, а првото нешто што направила е да го смени името во Волис, бидејќи „премногу крави во околните села се викаат Беси“.

Првиот брак таа го склучила во 1916 година, на 20-годишна возраст, со пилотот на американската армија Ерл Винфилд Спенсер. Додека беше во Кина со нејзиниот сопруг, Волис се сретна со згодниот Италијанец по име Галеако Кано (кој подоцна стана зет на Мусолини), која наводно останала бремена со него, а прекинувањето на нејзината бременост ја лиши од можноста некогаш таа да стане мајка.

Првиот брак, обележан со пијанство и чести отсуства на Ерл, траел 11 години, а Волис се омажила повторно во 1928 година. Овој пат за Ернест Олдрих Симпсон, англо-американски член на гардата „Колдстрим“, и се пресели од Балтимор во Лондон. Овој брак траел исто 11 години, сè до 1937 година, иако Волис последните пет години ги помина со идниот свој, трет сопруг – Едвард VIII.

На почетокот на триесеттите години од минатиот век, Едвард живеел како што се очекувало од него како член на кралското семејство, се очекувало да биде крунисан, оженет и да има потомство, по можност машко. Но, на крајот на јануари 1931 година, на состанокот со лејди Телма Фарнс, со која бил во долга врска, сè се смени: тој се сретна со Волис, како и со нејзиниот сопруг Ернест. Иако тогаш не му се чинело посебно, обединувањето по неколку месеци било кобно. Ним им е јасно дека ништо не треба да се случува меѓу нив, тие се обидоа да ги сокријат своите чувства од себе и од другите, но тие често се дружеа. Едвард бил чест гостин во куќата на Ернест и Волис. Три години по првиот состанок, Лејди Фурнес долго требала да патува во Америка и таа ја замолила својата добра пријателка Волис да биде покрај Едвард, не знаејќи што се случува меѓу нив двајцата.

Сродни души

Само неколку месеци по смртта на таткото на Едвард, во 1936 година, Волис се разведе од својот втор сопруг, тие заминаа на крстарење по далматинскиот брег и конечно уживаа во љубовта далеку од очите на кралското семејство. Едвард бил на местото на неговиот татко само 11 месеци, тој абдицирал и му ја оставил круната на неговиот помлад брат Џорџ Шести.

На 3 јуни 1937 година се оженил со Волис на приватна церемонија, без присуство на членови на кралското семејство, како што инсистирал кралот Џорџ Шести; им било доделена титулата војвотка и војвода од Виндзор.

Приказната за скандалозната Американка која го уништи животот на англискиот принц заврши на светските насловни страници во следните 24 часа, а во Англија се зборувало долго време. Тешко е да се поверува дека некој може да ја одбие круната поради една жена, но секој што имал можност да го запознае Едвард, не само што го паметат по неговиот префинет стил, совршени одела и елеганција, туку и по разговорот со надбискупот од Кантербери. Кога Архиепископот му рекол: „Какво лудило, да се одбие круната заради жена“, Едвард одговори со типичен британски хумор: „Лудило?! Па дали некогаш сте се обиделе да одите во кревет со круна?“

Кралското семејство никогаш не ја прифатиле Волис и тие никогаш официјално не се сретнале. Иако Едвард редовно ги посетувал својот брат и мајка, неговиот однос со неговата мајка никогаш не се подобри. Двојката Виндзор најголемиот дел од својот живот го поминале заедно во Франција. Без оглед на сите приказни и скандали, тие живееле во вистинска љубовна идила, биле роднински духови и ништо, освен смртта, не можело ништо друго да ги раздели. Кога Едвард починал од рак на грлото во 1972 година, тој имал 77 години, а Волис живеела до крајот на својот живот, во следните 14 години, од сеќавањата на заедничкиот живот.

Последните години ги поминала во кревет и демен, не можејќи да зборува, примајќи никој друг освен лекар и медицинска сестра. Живеела до зрела старост, починала на 24 април 1986 година, на 89-годишна возраст. Двајцата починаа во Париз и двајцата почиваат во кралската капела близу замокот Виндзор, како војвотка и војвода од Виндзор.

Под будното око на ФБИ

На времето пред почетокот на Втората светска војна, ФБИ се заинтересира за младиот пар. Под сомнение за соработка со нацистите, американскиот претседател Френклин Рузвелт лично издал наредба за следење на Волис и Едвард. Истражувањето на ФБИ споменува и дека во Вашингтон тие верувале дека причините за абдикацијата на Едвард се љубовта на Волис кон нацистите и фактот дека таа била љубовница на тогашниот германски амбасадор во Лондон, Јоаким фон Рибентроп.

Добро информиран пријател на кралското семејство го известил ФБИ дека Волис редовно добивал букет од 17 каранфили од Рибентроп, бидејќи толку многу пати завршиле во кревет заедно.

Дури во 2003 година, Дејли Мирор потврди дека меѓу бројните љубители на војвотката од Виндзор е и американскиот плејбој 20 години помлад и хомосексуалец Џими Донахју, наследник на светски познатата империја Вулворт. Нивната врска била актуелна за време на нејзиниот брак со Едвард, во 1950 година, кога Волис имаше 54 години. Врската со хомосексуалец предизвика претходно сомневање за нарушување на Волис: АСИ (синдром на нечувствителност на андрогени) е исто така познат како феминизација на тестисите, а луѓето со ова нарушување се „жени по физички изглед и ментален израз и генетички мажи“. Наводно, ова нарушување, а не абортус во времето на првиот брак, е причината што таа не може да има деца. Во деталните извештаи на ФБИ имало разни пикантерии, од неверојатниот број на љубовници на Волис до изопачените сексуални склоности на Едвард, кој наводно уживал во понижувањето и грубоста, поради што Валис користел камшик во спалната соба, доколку е потребно.

Кралицата на модерните забави

Волис Симпсон била вистински колекционер, не се знае што друго, мажи или накит. По нејзината смрт, во кутијата за накит биле пронајдени повеќе од 200 парчиња разни накит, прстени, брошеви и ѓердани, направени за неа лично, со потписи на најпознатите брендови, „Картие“, „Ван Клиф и Арпелс“ и многу други, и посветени на Едвард VIII. Единствено што и недостасувало е кралската круна, која завршила на главата на Елизабет, мајката на денешната кралица на Англија.

Но, Волис го освои срцето на Едвард, на кое кралското семејство му беше тешко, бидејќи таа беше двапати разведена Американка со турбулентно минато. Таа не стана вистинска кралица, но стана кралица на европските салони и модерни забави со својот стил, изглед и неконвенционално однесување. Иако почина во 1986 година, Волис, препознатлива по нејзината црвена роза, гроздобер фустани и дискретни кадрици, сепак е вистинска инспирација за модните дизајнери, како и за романтичарите, заради љубовта што успеа да ги надмине сите пречки.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

FIA WRC или Светскиот рели шампионат привлекува обожаватели ширум светот, а дрифтинг мајсторот Кен Блок е една од најголемите sвезди во светот на автомобилизмот....

Cotton Club

Долгата коса е симбол на женственост, но кратката коса може да изгледа и многу женствено и секси. Ова го докажуваат и познати дами за...

Fine Living

Познатата дестилерија Macallan е инспирирана од ерата на деведесеттите … Всушност, тие само што го претставија својот нов единечен слад, роден во една деценија,...

Fool Moon

За сите оние луѓе кои постигнуваат врвни резултати или даваат се од себе во животот, се вели дека се родени под среќна sвезда. Оваа...