Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кој високо лета – ниско паѓа: BITCOIN повторно губи вредност

Иако пред неколку дена Биткоинот ја достигна својата рекордна вредност, денес зборуваме за сосема спротивен спектар на нештата…

Ова, како и другите валути, изгубија вредност со молскавична брзина, збришувајќи 190 милијарди долари од целиот пазар. Како што дознаваме, оваа продажба на дигитални валути може да биде сигнал за инвеститорите кои сакаат да остварат профит. Вредноста на пазарот на криптовалути беше 932,20 милијарди долари за 9 часа и 10 минути, што е неверојатен пад од бројката од 1,1 трилиони долари, што вредеше само претходниот ден. Најголемата криптовалута во светот, Биткоин, имаше пад на вредноста за дури седумнаесет проценти, на 34.654,39 долари.

Втората најголема валута, Етер, падна за повеќе од 20 проценти на 1.072,19 американски долари. Продажбата на криптовалути доаѓа по голем скок и може да укаже на профит на инвеститорите, како што велат аналитичарите. Минатата недела Биткоин беше во највисока вредност, достигнувајќи скоро 42.000 УСД, така што неговиот раст е сè уште поголем од 340 проценти во споредба со претходните 12 месеци.

Аналитичарите го припишуваат обновувањето на Биткоин на низа фактори, вклучително и повеќе набавки од големи институционални инвеститори. Тие исто така рекоа дека причината за неверојатниот пораст на цената на Биткоин е всушност трансфер на инвестиции на најбогатите луѓе во светот во криптовалути од злато.

Според JPMorgan, Биткоин може да достигне вредност од 146 000 долари на долг рок, бидејќи се натпреварува со златото како „алтернативна“ валута. Од петокот, еден Bitcoin вреди повеќе од златна шипка од 20 унци. Стратезите на инвестициските банки исто така додадоа дека Биткоин, кој е подложен на големи промени на цените, е сè помалку веројатно да го достигне тоа ниво.

Нарацијата околу Биткоин добива интензитет, „во време на неконвенционална монетарна политика и нејзиното опкружување“, изјави извршниот директор на Коинчарес, Френк Спитери. „Се чини дека сме среде истовремено будење меѓу институциите, кои гледаат на Биткоинот како нешто во кое можат да го складираат своето богатство“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Компанијата Hurtan го претставува екстравагантниот Grand Albaycín, базиран на сегашната Mazda MX-5. Во понудата се достапни верзии на roadster и targa (MX-5 RF) ....

Fine Living

Секој што ја сака идејата да живее во првиот град на пловечки остров, сега добива можност да си го дозволи тоа, под услов да...

Green Tea

Полн со минерали и витамини… Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула со причина. Четири минути се доволни за подготвување на...

Fool Moon

Ова е последната позната снимка на Мерилин Монро. Создадена е на крајот на јули 1962 година, а на неа може да се види актерката...

Advertisement