Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Колку ќе поскапат автомобилите поради нормата Еуро 7?

Одговорот на ова прашање го понуди Лука де Мео.

Првиот човек на Renault на конференцијата ChangeNOW нагласи дека воведувањето на стандардот Еуро 7 ќе го чини Renault само една милијарда евра, но и дека (повторно) ќе ја подигне продажната цена на автомобилот, пишува AutomobilWoche.

„Ние пресметавме што значи Eуро 7 за нашиот гама модел според сегашните планови. Во групата Renault би имале трошоци од околу една милијарда евра. Затоа, просечното возило треба да се зголеми за 1.000 евра за три до четири грама намалување на CO2. Мео, а потоа на практичен пример објасни за каков проблем станува збор.

„Не можете да очекувате да ја замените старата Нокиа со 12 копчиња со високотехнолошки смартфон со 5G конекција и екран од милион пиксели, а потоа да ја понудите поевтино од стариот телефон“, изјави Де Мео, пренесува HAK Magazine.

Сегашниот Eуро 6d ги намали емисиите на CO2 за 66% во споредба со 1990 година. Доколку се воведе Еуро 7, намалувањето ќе биде 66,7 отсто, коментира ilfattoquotidiano.it, нагласувајќи дека и онака построгите стандарди драстично ја намалиле понудата во А и Б сегментите. Тие едноставно стануваат непрофитабилни за производителите и прескапи за потенцијалните корисници.

Да потсетиме, Еуро 7 треба да се воведе во 2025 година, додека се повеќе производители поради актуелната криза се залагаат за поместување на рокот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement