Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Колку вреди? Првата копија од VHS лентата „Враќање во иднината“ беше продадена за нереална сума…

Лентата претходно беше во сопственост на Том Вилсон, актерот кој го играше Биф Танен во трилогијата.Запечатената VHS лента „Враќање во иднината“ е продадена за 75.000 долари на аукција во Соединетите држави. Настанот, организиран од Heritage Auctions со седиште во Тексас, се сметаше за прв од ваков вид и 270 запечатени VHS ленти беа ставени на аукција. Повеќето од оние што беа на продажба беа првите копии на филмови од 1970-тите и 1980-тите.

Касетата „Враќање во иднината“ генерира рекордна цена, а само помогна фактот што поранешен сопственик беше Томас Ф. Вилсон, актерот кој ја играше Биф Танен во филмот.

Новиот сопственик добил потпишана белешка од Вилсон заедно со лентата, на која пишувало: „Ова е VHS лента од првото издание на Back To The Future, испратено до мене од студиото во тоа време. Знаејќи дека платформата VHS ќе постои засекогаш , го зачував за подоцна и сега не можам да го најдам видеорекордерот. Уживајте!“.

Другите наслови на аукцијата вклучуваа промотивна копија од First Blood, Star Wars и Top Gun. Џо Мадалена, извршен потпретседател на Heritage Auctions, изјави за Nexstar дека мисли дека аукцијата ќе собере најмалку половина милион долари (3,6 милиони долари). Како што е објавено во The Hill, вкупниот износ на првата аукција Heritage надмина 580.000 американски долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement