Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кинескиот гигант го исфрли „Apple“ од најдобрата тројка

За прв пат во последните 10 години, iPhone не е меѓу трите водечки брендови во производството и продажбата на паметни телефони

Кинеската компанија Xiaomi стана третиот најголем производител на паметни телефони во светот според бројот на продадени уреди, туркајќи го од таа позиција технолошкиот гигант Apple.

Во четвртина јули-септември, за прв пат во последните 10 години, таа американска компанија отпадна од компанијата на водечката глобална тројка во производството и продажбата на паметни телефони.

Така, сега првите три места во однос на производството и продажбата на паметни телефони во светот сега ги имаат компаниите од Азија, за што сведочат податоците објавени од три водечки аналитички компании кои го следат пазарот на технологија: Canalys, International Data Corporation и Counterpoint Research.

Најновите податоци се објавени откако на крајот на минатата недела беше објавено дека Apple забележа пад на годишниот приход од 29% на кинескиот пазар, во текот на кварталот јули-септември. Xiaomi забележа раст од околу 45 проценти во тој период.

Xiaomi „профитираше“ и од проблемите со кои се соочува неговиот најголем домашен ривал, кинескиот технолошки гигант Huawei Technologies, на кој американската администрација и забрани да соработува со американски компании.

Јужнокорејскиот Samsung се врати на првото место во продажбата на телефони во третиот квартал, заменувајќи го Huawei, кој ја задржа таа позиција во вториот квартал.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално...

Cotton Club

Асиметрична блуза + палацо панталони! Останува многу малку време до Новата година и време е да се размисли за празничниот изглед во најмагичната ноќ....

Fine Living

Оваа година Божиќната тема во Белата куќа е „Америка е убава“, а Меланија Трамп вели дека оддава почит и го покажува „величието“ на Соединетите...

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Advertisement